Karriere i Djøf
Her kan du læse om Djøf som arbejdsplads, finde ledige stillinger og sende en uopfordret ansøgning.
I Djøf synes vi, at det er vigtigt at give nye ansatte en god start - både fagligt og socialt. Når nye medarbejdere starter i Djøf, får de derfor en tutor og gennemgår et introduktionsprogram. På den måde bliver de sat grundigt ind i deres opgaver, får kendskab til nødvendige redskaber samtidig med, at de lærer deres kolleger, forretningsgange og arbejdsområderne at kende.
Vores medlemmer er udviklingsorienterede og kvalitetsbevidste. Det stiller store krav til vores professionalisme. Vi opsamler, kvalificerer og formidler viden gennem kompetent rådgivning og sparring og sikrer de bedste vilkår på arbejdsmarkedet for vores medlemmer.
Karrierekonsulent (barselsvikariat)
Bliv en del af et Djøf i rivende udvikling. Du får hver dag mulighed for at gøre en forskel for medlemmer, som du møder i webinarer, på arrangementer og i karrieresamtaler.
Du skal sammen med os lykkes med at
- holde karrierewebinarer og -workshops for medlemmer i job om fx udvikling i karrieren, jobskifte, AI i arbejdslivet samt trivsel i et fleksibelt arbejdsliv
- gennemføre webinarer og workshops om job, karriere og trivsel skræddersyet til studerende
- bidrage til vores indsats med proaktive medlemsaktiviteter
- rådgive og sparre med det enkelte medlem om jobskifte, trivsel, udvikling i job og karriere, første lederjob mv.
- rådgive via Zoom og telefon samt holde webinarer og workshops via Zoom eller analogt
- forbedre og udvikle redskaber og ydelser, der matcher medlemmernes forskellige behov – både analoge og digitale redskaber/tilbud, herunder AI.
Lyder det som noget for dig?
Ansvarlig for hvervning af erhvervsaktive
I Djøf skærper vi indsatsen for at tiltrække flere erhvervsaktive medlemmer og øge loyaliteten i medlemsbasen.
I tæt samarbejde med marketing udvikler du målgrupper, koncepter og kampagner, der skaber kvalificerede leads og konverterer dem til medlemmer. Du arbejder analytisk og datadrevet, tester og optimerer på tværs af kanaler og har blik for både hvervning og fastholdelse. Du skal trives med at drive og lede indsatser, hvor du omsætter indsigter til konkrete hverveindsatser
Dine vigtigste opgaver og ansvar
- Udvikling og gennemførsel af initiativer, der øger tilgangen af erhvervsaktive medlemmer i et tæt samarbejde med særligt vores marketingafdeling.
- Identifikation og prioritering af målgrupper samt formulering af præcise tilbud.
- Drive udviklingen af whitepapers til lead-generering.
- Optimering af indmeldelser på tværs af kanaler baseret på data og tests.
- Udvikling af nye hvervningskoncepter, fx til messer, virksomhedsbesøg eller via tillidsrepræsentanter.
Lyder det som noget for dig?
Studerende til studenterrådgivningen
I Djøfs studenterrådgivning ligger dit primære fokus i, at stille de studerende medlemmer stærkere i deres studiejob og fremtidige arbejdsliv.
Det gør du ved at rådgive både telefonisk og over mail, hvor medlemmets ønsker og behov er det der former din arbejdsdag.
Dine opgaver vil blandt andet være at:
- sparre med medlemmer i forhold til jobsøgning, arbejdsliv, lønforhandlinger m.v.
- rådgive medlemmer om fx kontrakter og ansættelsesvilkår i studiejobs
- ringe til medlemmer og tilbyde relevant rådgivning i forhold til deres situation
- forhandle og rådgive i sager om fx manglende køn eller afskedigelser.
Lyder det som noget for dig?
Hvordan rekrutterer vi i Djøf?
I Djøf anvender vi test og vurderingsredskaber, når vi rekrutterer og udvikler medarbejdere og ledere. Det kræver, at vi hele tiden professionaliserer vores vurderingsmetoder, og derfor er det helt naturligt for os at bidrage til øget professionalisme i brugen af personvurderingsværktøjer, dels for at højne etiske standarder, og dels for at skabe gældende retningslinjer.
Vi er medlem af Videnscenter for professionel personvurdering (VPP). VPPs mission er at sætte standarden for anstændig og professionel personvurdering i erhvervssammenhæng.
Rekrutteringsforløbet i Djøf forløber typisk over et par uger og består af 2 samtalerunder og en test. Ansættelsesudvalget består oftest af den nærmeste leder og repræsentanter for de kolleger, der skal arbejde tæt sammen med den nye kollega. Testen udføres af konsulenter fra vores HR-afdeling og tager udgangspunkt i arbejdsstil, og måler motivation og talent. Testen hedder Wave Focus Styles og er udarbejdet af Saville Consulting.
Hvordan er det at starte i Djøf?
I Djøf anser vi det for vigtigt at give nye ansatte en god start - både fagligt og socialt. Når nye medarbejdere starter i Djøf, får de en tutor og gennemgår et introduktionsprogram, så de bliver sat grundigt ind i deres nye opgaver, får kendskab til nødvendige redskaber samtidig med, at de lærer huset at kende - både medarbejderne, forretningsgangene og arbejdsområderne.
Send en uopfordret ansøgning til os
Når vi modtager uopfordrede ansøgninger, vurderer vores HR-afdeling dem og opbevarer dem i op til et halvt år.
Hvis du vil sende en uopfordret ansøgning om et job i Djøfs sekretariat, skal du uploade din ansøgning, cv og eksamenspapirer via vores rekrutteringssystem Elvium.
Vi vurderer løbende de uopfordrede ansøgninger.
Af og til kontakter vi også uopfordrede ansøgere direkte til en samtale om en ledig stilling.



