Arrangement
I en debatserie på tre arrangementer om EU og USA sætter Djøf og Europa-Parlamentet det transatlantiske forhold under lup med en række vidende og markante stemmer. Dette er det andet arrangement ud af tre.
Meget er sket de sidste fire år med Donald Trump som præsident. Både i USA og i EU. En frihandelsaftale mellem USA og EU blev som noget af det første skrottet af præsident Trump i 2016 og erstattet med handelskrig. Trump lagde straftold på tyske biler og franske vine, mens Europa-Kommissionen svarede igen og indførte straftold på amerikanske motorcykler og Jack Daniels fra Tennessee.
Samtidig har EU indgået investeringsaftale med Kina, forhandlet handelsaftale på plads med Mercosur-landene (Brasilien, Argentina, Paraguay og Uruguay), og den russiske gasrørledning Nord Stream 2 på 1.200 km, som skal levere russisk naturgas til EU med opbakning fra Tyskland, mangler kun 70 km syd for Bornholm for at være færdig.
Spørgsmålene er nu:
Mød senior fellow Jacob Funk Kirkegaard, GMF, og medlemmerne af EU-Parlamentet Morten Helveg Petersen (R) og Nikolaj Villumsen (Ø). Moderator er Maria Rosenberg Rasmussen.
Arrangementet har ikke flere afholdelser på nuværende tidspunkt
Europa Parlamentet
Djøf