Gå til hovedindhold

Artikel

2024 kan blive året, hvor vi henter løntabet

3 min.

Økonom forventer at 2024 bliver et økonomisk blandet år, men mest godt. Og det ser ud til at tendensen med flotte lønstigninger i det private kan være med til at hente løntabet.

Et blandet, men godt år

Dansk økonomi har været igennem lidt af en ruschetur de seneste år, hvor galoperende inflation især takket været kraftige prisstigninger på energi slog bunden ud af de reallønsstigninger, stort set alle danskere med et arbejde har været vant til de seneste 10 år.

Noget tyder på, at inflationen nu er nogenlunde under kontrol, og lønstigningerne i den private sektor for 2023 viser, at hullet er tæt på at være lukket.

2024 bliver et år med både plusser og minusser, mener Las OIsen, der er cheføkonom i Danske Bank.

2024 bliver et overgangsår og meget blandet, men mest godt. Det gode kommer i kraft af, at der er udsigt til fortsat store reallønstigninger. De overenskomster, der er blevet indgået sidste år, lægger i hvert fald op til rigtig pæne lønstigninger her i år, og samtidig er inflationen faldet hurtigere, end mange regnede med.

Las Olsen

Loading component...

Vi har set nogle rigtig flotte og kontinuerlige, årlige lønforhandlinger på trods af krise og økonomiske problemer, og vi har en forventning om, at det stadigvæk går godt. Vores medlemmer leverer rigtig meget og får nogle rigtig gode lønforhandlinger og nogle pæne stigninger.

Bella Lea Buono

Loading component...

Loading component...

Loading component...

Loading component...

Loading component...

Loading component...