Gå til hovedindhold

Sundhedsreformen bliver mere konkret

Sundhedsreformen blev præsenteret i efteråret 2024. Den betyder både et nyt regionalt landkort og en ny struktur for det danske sundhedsvæsen. Allerede nu mærker mange medlemmer forandringerne. I 2026 fortsætter det forberedende arbejde, inden reformen træder endeligt i kraft ved årsskiftet.

Forandringerne er i gang

Reformen er nået til et punkt, hvor strukturen skal falde på plads hen over det kommende år. Mange steder i regionerne er ændringerne allerede en realitet. Flere opgaver i Regional Udvikling er bortfaldet eller flyttet ved indgangen til året, og med det mistede flere af vores medlemmer deres arbejde, eller de blev omplaceret til nye stillinger. 

Det er forskelligt hvordan og hvor meget, man som medarbejder er og bliver påvirket af de forandringer, der følger med reformen. Regionerne og sundhedsvæsenet er dog som helhed under forandring – og vi må forvente, at forandringerne for den enkelte medarbejder bliver flere og større i løbet af året. Som tillidsrepræsentant har du en afgørende rolle i processen.

Region Østdanmark

En af de største ændringer i sundhedsreformen er, at Region Hovedstaden og Region Sjælland bliver lagt sammen til den nye Region Østdanmark. 

Det kan føre til både fysiske og organisatoriske flytninger for mange – og til sammenfletning af forskellige lokale kulturer, kutymer og medarbejdergrupper. 

Derfor er det vigtigt, at dialogen mellem ledelse og medarbejdere bygger på åbenhed og tryghed. Alle skal have mulighed for at sætte ord på det, der kan være svært og usikkert undervejs. 

Her spiller I som tillidsrepræsentanter en vigtig rolle. I er med til at bygge broen mellem ledelse og medarbejdere og kan være med til at sikre, at alle bliver hørt og taget alvorligt undervejs.

Sammenlægning af somatik og psykiatri

Regionerne er i gang med at samle somatik og psykiatri under ét. Det gælder både det organisatoriske, det administrative og ledelsesmæssige. Sammenlægningen skal være gennemført senest ved årsskiftet. 

Mange medarbejdere oplever allerede ændringer i deres opgaver, arbejdssted og ledelsestilknytning, mens andre venter på, at de får en nærmere afklaring.  

Som tillidsrepræsentant kan du prøve at påvirke ledelsen til hurtigst muligt at skabe de klarest mulige rammer om, hvad planen er for sammenlægningen, og hvordan de som ledelse vil tage hånd om de udfordringer, medarbejdergruppen kan støde på undervejs.

Flytning af opgaver og nye arbejdspladser

Nogle opgaver flyttes fra kommuner til regioner. Samtidig samles en række regionale og én statslig arbejdsplads i det nye Digital Sundhed Danmark. Det betyder, at flere medlemmer står over for at skulle overdrages til en ny arbejdsgiver.

Der er lagt op til i begge tilfælde, at de berørte medarbejdere skal overdrages efter virksomhedsoverdragelsesloven. Henvis endelig medlemmerne til at kontakte os, hvis de ønsker at drøfte, hvad det betyder for deres vilkår og rettigheder. Vi har også skrevet en vejledning til dig som tillidsrepræsentant, som vi linker til i slutningen af denne artikel.

 

Tillidsrepræsentanterne er vigtige i processen

Uanset hvilken del af reformen, der berører jeres arbejdsplads, kalder forandringerne på løbende dialog og medarbejderinddragelse.

Det er afgørende, at tillidsrepræsentanterne er inddraget i planlægningen og gennemførelsen. Jeres rolle er afgørende for at sikre, at medarbejdernes perspektiv bliver givet videre til ledelsen. Jeres indsats er med til at sikre mest mulig gennemsigtighed og forudsigelighed i en tid med store forandringer.

I er også bindeled mellem medlemmerne og Djøf. 

 

Kontakt os, hvis du har spørgsmål

Du og medlemmerne kan altid kontakte Djøf. Vi sidder klar på telefon 33 95 97 00 alle hverdage kl. 9.00–14.30 eller på mail djoef@djoef.dk.

Hold også gerne din kontaktperson i Djøf orienteret om, hvad der sker hos jer. Det er en stor hjælp for os at vide, hvordan implementeringen af reformen konkret ser ud for jer og jeres medlemmer.

 

Brug vores vejledninger