Gå til hovedindhold

Netværk for Djøf Senior

Læs om de forskellige netværk, som du kan deltage i, når du er medlem af Djøf Senior.

Tid til eftertanke

Som medlem af Djøf Senior kan du deltage i netværkene 'Tid til eftertanke'. Tanken bag 'Tid til eftertanke' er at organisere en række diskussionsgrupper, som kan drøfte og bearbejde skiftende, aktuelle temaer.

Arbejdsform og spilleregler er at:

  • netværket er åbent for alle medlemmer af Djøf Senior
  • kommunikationen i netværket er baseret på mailkorrespondance og mødeaktivitet
  • det samlede netværk mødes 1 gang årligt til netværksbasar
  • på netværksmøderne etableres emnegrupper med minimum 5 deltagere, som selv fastlægger emne
  • netværksgrupperne står selv for organisering af økonomiske midler
  • emnegrupperne kan mødes i Djøfs lokaler, eller de kan mødes privat
  • grupperne findes, så længe medlemmerne har interesse for deres aktivitet. Undervejs kan der optages nye medlemmer eller sættes nye grupper i gang.

Kontaktperson er Torkil Groving. Du kan skrive til ham på torkil@mail.tele.dk.

Vigtig GDPR information

Når du tilmelder dig en temagruppe oplyser du dit navn og din mailadresse så tovholderen kan komme i kontakt med dig. Planlægning af aktiviteter i gruppen foregår i privat regi og den behandling af personoplysninger, der kan forekomme sker dermed ikke under Djøfs dataansvar.

Hvis du har spørgsmål til aktiviteterne eller andet kan du henvende til tovholderen.

Tid til eftertanke København

Aktiegruppen

Gruppen er lukket for flere deltagere, men hjælper gerne en ny gruppe i gang.

Målet er at drøfte aktier set fra et helikopterperspektiv. Udgangspunktet er markedets dynamik. Der investeres ikke i fællesskab.

Tovholder: Erling Gotenborg, erlinggotenborg@gmail.com

Aktuelle temaer

Gruppen er lukket for flere deltagere, men hjælper gerne en ny gruppe i gang.

Overskriften siger næsten det hele. Vi har ikke noget fast tema, men tager på møderne aktuelle problemstillinger op til kærlig behandling. Vi har en statistikekvilibrist i gruppen, som løbende forsynes gruppen med ajourførte data om udviklingen i samfundsrelevante parametre.

Tovholder: Palle lenepalle@pallefix.dk

Arkitektur i Hovedstaden

Udflugt med arkitektoniske rundvisninger til bygningsværker, tegnestuer, by- og boligområder mv. i Hovedstadsområdet med henblik på at få indblik i historien og ideen bag byggeriet. Udover interesse for arkitektur er der ingen særlige krav til deltagelse i netværket.

Gruppe 1: Gruppen er lukket for flere deltagere. Tovholdere: Ole Skov Petersen oleskovpetersen@gmail.com og Solveig Andreasen solveiga1912@gmail.com

Gruppe 3: Gruppen er lukket for flere deltagere, men hjælper gerne en ny gruppe i gang. Tovholder: Gunna Hofdahl, gunna2011@live.dk

Gruppe 4: Gruppen er lukket for flere deltagere, men hjælper gerne en ny gruppe i gang. Tovholder: Gunna Hofdahl, gunna2011@live.dk

Gruppe 5: Gruppen er åben for flere deltagere. Tovholder: Steffen Bjerre, sbje1543@gmail.com 

E-learning

Gruppen er åben for flere deltagere.

I E-learning følger medlemmerne efter aftale hver for sig universitetskurser, der er udbudt på nettet via coursera.org.
E-learning-gruppen prøver herved at udnytte de enorme muligheder, som internettet i stort omfang åbner, til i fællesskab at knytte an til vederlagsfrit udbudte kurser (et ad gangen, hidtil alene engelsksprogede) og til at deltage i disse kurser. Det sker dels på egen hånd, dels gennem at mødes og i fællesskab bearbejde kursusmaterialet. Med forskellig deltagelse har E-learning-gruppen indtil videre været igennem en række forskelligartede kurser.

Tovholder: Jens Fejø, jensfejoe@gmail.com

Erfagruppe om aktier, erhvervsvirksomheder og økonomi

Netværkets formål er, at medlemmerne udveksler egne interesser og erfaringer om aktier, virksomheder og de økonomiske betingelser, der påvirker aktiemarkedet. Det er ikke netværkets formål at foretage investeringer på aktiemarkedet.

Netværksmøderne gennemføres med en fast dagsorden, som i første omgang består af tre punkter:

  • drøftelse af en udvalgt aktie
  • drøftelse af en udvalgt virksomhed
  • drøftelse af økonomiske eller politiske forhold, som har særlig betydning for aktiemarkedet.

Netværkets medlemmer står på skift for at udvælge og stå for ét af punkterne på dagsordenen.

Tovholder: Susanne Lindholm, susanne.lindholm@gmail.com

Filmsocietetet

Gruppen er åben for flere deltagere.

Filmsocietetets medlemmer har ønske om at blive beriget gennem at mødes, at se film, at tale om og diskutere film, og i det hele taget at få det maksimale udbytte af film og filmsamvær. Gruppen er ikke fastgroet i traditioner. Normalt ser vi film i Grand Teatret. Der afholdes i tillæg hertil sommer-, vinter-, og jubilæums-festivitas og der har været gennemført en række rejser.

Tovholder: Jens Fejø, filmsocietetet@gmail.com

Finansgruppen

Gruppen er åben for flere deltagere.

Finansgruppen diskuterer aktuelle temaer i samfundsudviklingen i ind- og udland. Især har gruppen fokus på økonomiske og politiske aspekter.

Gruppen lægger vægt på at få belyst sammenhænge og strukturer, uden at vi nødvendigvis søger enighed om en konklusion. Til hvert møde udsendes en dagsorden med avisartikler mm., der indeholder facts om de relevante emner.

Tovholder: Lone Abel, lone.abel@gmail.com

Freedom to speech

Gruppen er åben for flere deltagere.

Er der tilstrækkelig åbenhed og debat om den grundlæggende samfundsomlægning, der finder sted med familiedannelsen i Danmark?

Vi kommer til at forholde os til spørgsmål som:

  1. Har forældre ejendomsretten til deres barn?
  2. Er det en menneskerettighed at drøfte spørgsmålet? Med andre ord er der 'Freedom to speak’?

Tovholder: Pia Deleuran pd@deleuran.dk

Gamle film - klassikerne

Gruppen er lukket for flere deltagere, men hjælper gerne en ny gruppe i gang.

Mødes privat til middag og ser samt drøfter filmklassikere.

Tovholder: Jørgen Valerius, j.valerius@hotmail.com

International økonomi og politik (IØP)

Bemærk, at denne gruppe er lukket for flere deltagere, og der er i øjeblikket en venteliste. 

På basis af et oplæg fra en inviteret oplægsholder er formålet at udvide vort kendskab til og diskutere aktuelle emner vedrørende international økonomi og politik. Fx Danmark i FN's Sikkerhedsråd, det danske EU-formandskab og den geopolitiske, herunder sikkerhedspolitiske, situation.

Tovholder: Ellen Margrethe Løj, ellenloej@gmail.com

 

Klima og grøn omstilling

Klima og grøn omstilling - Gruppe 1

Gruppen er åben for flere deltagere.

Gruppen har fokus på, hvordan vi både samfundsmæssigt og personligt kan gøre en indsats for at forbedre klodens klima og styrke den grønne omstilling til gavn for miljøet. Det gælder alt lige fra at finde en Djøf-vinkel på ansvarlige investeringer i fx pensionskasseregi til personlig miljørigtig adfærd i dagligdagen. Gruppen indhenter forskellige oplæg – eventuelt fra inviterede oplægsholdere – og drøfter herudfra perspektiver og mulige indspil udadtil fx til offentligheden.

Tovholder: Torkil Groving, torkil@mail.tele.dk

Klima og grøn omstilling - gruppe 2

Gruppen er lukket for flere deltagere.

Gruppen har fokus på at blive klogere på og forstå de mange emner, aspekter og problemstillinger, der er indenfor feltet klima, miljø og grøn omstilling.

Vi vil indhente viden gennem litteratur, videnspersoner, virksomhedsbesøg med videre og i fællesskab drøfte de mange interesser, modsætninger og dilemmaer som feltet rummer. Det kan fx være indenfor naturbevarelse, byggeri, landbrug, fiskeri, transport, nye teknologier, økonomi, folkelige initiativer, motivation. Vi vil desuden drøfte muligheder for og perspektiver i, hvem der kan gøre hvad, for at fremme et bedre klima og styrke den grønne omstilling.

Tovholder: Rita Jensen ritajensen28@hotmail.com

Kunst og kultur

Netværket besøger kunstudstillinger, museer og gallerier, hvor vi ofte har en guide med, som fortæller om kunsten. Desuden mødes vi til koncerter og teaterforestillinger. Ofte er arrangementerne kombineret med cafebesøg før eller efter det pågældende arrangement. Netværkets aktiviteter besluttes ved to årlige fællesmøder. 

Gruppe 1: Gruppen er lukket for flere deltagere. Tovholder: Jytte Heje Mikkelsen, jhejemikkelsen@gmail.com

Gruppe 2: Gruppen er lukket for flere deltagere. Tovholder: Michael Jensen, mjensen47@gmail.com.

Begge grupper hjælper gerne en ny gruppe i gang.

Ny IT-teknologi

Gruppen er lukket for flere deltagere, men hjælper gerne en ny gruppe i gang.

Medlemmerne skal have gode IT-kompetencer. Emnerne ligger indenfor rammerne af digitalisering og anvendelse af ny teknologi.

Tovholder: Jens Fejø. Mail: jensfejoe@gmail.com.

Ski og Bridge

Gruppen er lukket for flere deltagere, men hjælper gerne en ny gruppe i gang.

Tovholder: Jørgen Valerius, j.valerius@hotmail.com

Skrivegruppen

Gruppen er åben for flere deltagere, og hjælper gerne en ny gruppe i gang.

Gruppens formål er at skrive fiktion, digte, essays, biografier m.m. efter lyst og evne.

Tovholder:  Kirsten Hink, kirstenhink@gmail.com

Velfærdssamfundet under pres

Gruppen er åben for flere deltagere.

Det danske velfærdssamfund er under pres. Vi lever i et af verdens rigeste og lykkeligste samfund, men der er tunge skyer. Samfundskontrakten mellem politikere og vælgere knager, mens landet gynger gennem oprørte vande af intolerance og populisme både nationalt og internationalt. Ulighed i økonomi og muligheder er et tilbagevendende emne. Og så er der flere myter i spil end nogensinde.

Gruppen byder på spændende diskussioner.

Tovholder: Peter Krygell, peterkrygell@hotmail.com eller telefonnummer 30 64 54 24

Vingruppen Sybaritterne

Gruppen er åben for flere deltagere.

Sybaritter er betegnelsen for beboerne, som efter sigende levede i overflod og vellevned i den græske koloni i Sybaris.

Tovholder: Michael Lerche, lerche@email.dk eller telefonnummer 22 87 90 52

Nordjylland

Netværket afholder sine møder privat hos deltagerne.

Kontaktperson:
Hanne Thomsen
hanne.thomsen@gmx.com

Midtjylland

Kontaktperson:
Ulla Bertelsen
ub8270@gmail.com

Sydjylland

Kontaktperson:
Claus Gerner Rasmussen
clausgerner@mail.dk

Fyn
Kontaktperson:
Kirsten Thomsen
kirsten.thomsen122@gmail.com
Sjælland

Kontaktperson:
Lars Møller
lars@eithzmoller.dk

Hovedstaden
Kontaktperson:
Torkil Groving
torkil@mail.tele.dk

Har du et forslag til et nyt netværk?

Bestyrelsen arbejder løbende på at udvikle og udbygge netværk for medlemmer af Djøf Senior i Djøf med henblik på at kombinere faglig og social kontakt med tidligere kolleger.

Har du et forslag til oprettelse af et netværk eller lignende i dit område, så er du velkommen til at kontakte Djøf Netværk på hss@djoef.dk.