Thomas Kirk Vilsbøll: Sæt det rigtige hold
Netop den læring fik 56-årige Thomas Kirk Vilsbøll, kommerciel direktør i ISS, i sit første lederjob.
- Dengang var min forestilling, at hvis jeg så unoder omkring mig, når ’Birger’ ikke leverede godt nok, måtte jeg jo bare selv arbejde lidt hårdere. Det var i virkeligheden en lidt arrogant holdning til, at jeg kunne klare det hele selv. En naiv tro på, at min energi og evner rakte meget langt, så når noget ikke virkede, forsøgte jeg bare at kompensere.
I dag ved Thomas Kirk Vilsbøll, at den strategi ikke holder. Både fordi man ikke kan holde til det på længere sigt, og fordi den helt afgørende faktor for at lykkes som leder er at have det rigtige hold omkring sig.
- Det er nummer et. Har man det, kan man lykkes med det meste. Du kan skabe gruppedynamik og entusiasme, både fagligt og personligt – og gejst til at skabe det, du gerne vil opnå. For mig har det været en erkendelse, og jeg ser stadig mange nye, unge ledere, der tøver med at sætte det rigtige hold. Jeg var også selv sådan en smart ’businessdreng’ fra CBS, som ikke kunne forstå, at hvis man havde energien, processerne og strukturen på plads, hvorfor virkede det så alligevel ikke altid? Og det er jo fordi den væsentligste ’flavour’ er den humane kapital. Det ville jeg gerne have været mere bevidst om som ny leder.
Når det er sagt, er der også meget vigtig læring i lederjobbet, som kun kommer med erfaringen, anerkender Thomas Kirk Vilsbøll.
- For eksempel at forstå et stakeholderbillede. Det er ikke noget, du kan læse dig til på skolebænken. Det lærer du kun gennem erfaring. Men som ung leder tror man måske lidt naivt, at ’det her er opgaven’, og så er det bare at buse på og lykkes, jo hurtigere desto bedre – forblændet af målet. Men der er så mange andre agendaer ind over, som kan spænde ben på vejen derhen. Som erfaren begynder man at forstå, hvilke interessenter man skal have med på undervejs.
Den kompleksitet er faktisk noget af det, Thomas Kirk Vilsbøll nyder ved lederjobbet i dag.
- Hvis alt blinkede grønt, ville der jo ikke brug for os som ledere. Jeg synes, at modsatrettede dagsordener er spændende, men det kræver, at man kan være tålmodig og ydmyg i processer, som ikke er lineære. Synes man, at det er besværligt, og vil man helst kun gå den lige vej, skal man holde sig fra ledelse.