Digital transformation og strategi
4 dage
Bliv klædt på til at drive, udvikle og eksekvere digital transformation og strategi, der er værdiskabende for din organisation.
26.500 kr. ekskl. moms for ikke-medlemmer
4 dage
Alle dage 9.00-16.00
Er kurset for dig?
Du ønsker at drive en forandring mod en mere innovativ digital og datadreven organisation eller udvikle en digital forretning.
Måske er du projektleder eller forretnings- og produktudvikler og skal lede implementering af strategiske digitaliseringsindsatser.
Måske indgår du i et strategisk udviklingsforløb, hvor I skal bruge agile metoder til at effektivisere og løfte kvaliteten af digitale transformationer, processer og leverancer.
Du kan deltage, både hvis du arbejder i en offentlig organisation og en privat virksomhed.
- indsigt i kernebegreber og betegnelser inden for digital transformation, digital strategi, digitalisering og data
- metoder og værktøjer til at drive, udvikle og implementere digital transformation og strategi i din organisation
- metoder til at identificere brugerbehov og udvikle nye digitale løsninger
- agile strategier og metoder til at prioritere digitale strategiske indsatser
- konkrete og praktiske agile udviklings- og projektmetoder
- metoder til at forankre de strategiske indsatser og teknologier i din organisation.
Din arbejdsplads får en medarbejder, der:
- bevæger organisationen fremad med digital transformation og digital strategi
- flytter menneskers adfærd og får udvikling til at ske
- trækker på agile metoder til udvikling og innovation
- omsætter data og brugerindsigter til konkrete digitale løsninger
- har forskellige strategier at trække på i en digital transformation
- identificerer, prioriterer og forankrer de digitale indsatser, der giver værdi for organisationen.
Kursets indhold og forløb
På kurset får du indblik i, hvorfor definition og implementering af den digitale strategi er en nødvendighed for at sikre din organisations fortsatte relevans og overlevelse. Du får metoder og mindset til at drive digital transformation og strategiske forandringer i praksis med indblik i processen, tilgangen, kvalitative metoder og forankring af løsninger.
Du får indsigt i, hvordan digitaliseringen og data forandrer de strategiske muligheder i din organisation. Undervejs får du inspiration og viden om, hvordan du kan arbejde videre med data, digitalisering, brugerdreven produktudvikling og forankring af løsninger i din egen organisation.
Du lærer, hvor og hvordan du kan sætte ind for at bevæge organisationen fremad og øge dens digitale muligheder. Du får konkrete metoder til at drive implementering af strategiske og værdiskabende aktiviteter, og hvordan du skaber resultater i din organisation.
5. november 2025, 9.00-16.00
Dag 1
Introduktion til digital strategi, agil strategiproces og digital transformation
Første dag giver dig en introduktion til digital transformation og digital strategi. Du arbejder med, hvordan du oversætter den overordnede organisatoriske strategi til digital strategi og eksekvering. Du bliver introduceret til metoder for målstyring, kvalitative undersøgelsesmetoder og agil eksekvering.
Dagen giver dig:
- perspektiver på digital transformation og digital strategi
- indsigt i kompleksitet og værdiskabelse i strategiprocessen
- indsigt i agil strategi og roadmapping
- viden om agile processer og løbende justeringer af implementeringsaktiviteter
- træning i business impact mapping, så du kan prioritere digitale indsatser
- en kvalitativ tilgang og metode til at forstå behov, udvikle og teste idéer og justere antagelser.
6. november 2025, 9.00-16.00
Dag 2
Data og digitalisering i en strategisk kontekst
På dag 2 får du en introduktion til, hvordan data og digitalisering forandrer organisationer og giver ny forståelse af organisationens situation. Du får input til den digitale transformation og strategi samt nye muligheder til fremtidens løsninger. Du får også en bedre forståelse for, hvad der skal til for at oversætte data til værdiskabende aktiviteter for kunder, brugere og kolleger.
Dagen giver dig:
- viden om og styr på betegnelserne inden for data og digitalisering
- perspektiver på, hvordan du kan bruge visualisering af data i transformations- og strategiprocessen
- indblik i begreber som AI/ChatGPT, cloud computing og machine learning, og hvordan du kan bruge dem i strategiske initiativer.
26. november 2025, 9.00-16.00
Dag 3
Eksekvering af strategiske initiativer
På dag 3 lærer du principperne for agile udviklingsprocesser, og du får indblik i kvalitative metoder til at identificere behov og minimere risici. Du bliver også introduceret til, hvordan involvering og tværfagligt samarbejde er nødvendigt for, at du kan eksekvere strategiske initiativer effektivt.
Dagen giver dig:
- indblik i den agile udviklingsproces, og hvordan du kan organisere og lede tværfaglige teams
- introduktion til design thinking, så du finder de problemstillinger, som er værd at løse
- træning i at bruge konkrete teknikker til udvikling af hypoteser, så du kan teste prototyper og strategiske initiativer.
27. november 2025, 9.00-16.00
Dag 4
Implementering og forankring af digital transformation og strategi
På den sidste dag får du en god forståelse for, hvordan du kan være med til at forankre digital transformation og strategi i din organisation. Du får en introduktion til, hvordan du bruger teknologi rigtigt i din organisation, så du sikrer værdiskabelse for organisationen og flytter menneskers adfærd.
Dagen giver dig:
- introduktion til teori og praksis på området med fokus på technology adoption-cases, agile processer og reel forandring
- træning i at bruge konkrete teknikker til at planlægge og gennemføre adoption-aktiviteter, der passer din organisations størrelse
- metoder til at afdække udfordringer og håndtere måling af succes med simplified scenario mapping og business outcome scorecard.
Magnus Christensson
VP of Product, Lenus eHealth
Hvem møder du?
Magnus Christensson
VP of Product, Lenus eHealth
Bent Nissen Froning
BI Architect, Datafy
Hvem møder du?
Bent Nissen Froning
BI Architect, Datafy
Anders Bendix Kiel
Partner hos WorkWays
Hvem møder du?
Anders Bendix Kiel
Partner hos WorkWays
Kursets form
Undervisningen er en vekselvirkning mellem oplæg, interaktive øvelser og praksistræning af metoder og konkrete værktøjer. Imellem de enkelte moduler får du øvelser og opgaver, som giver dig mulighed for at afprøve metoder og værktøjer i din egen praksis og organisation.
Du skal derfor være forberedt på at lave konkrete refleksioner over din egen praksis og dele dine erfaringer i forskellige grupper. Kurset er øvelsesorienteret, og du får rig mulighed for at prøve metoder og værktøjer af, inden du tager dem med hjem.
Magnus Christensson er den gennemgående underviser alle fire dage. Du vil også møde Claus Kenberg fra GoGift A/S på dag 2 om data og Anders Bendix Kiel fra WorkWays på dag 4 om implementering og forankring.
Undervejs på kurset forstærker Djøfs digitale læringsportal din læring med forskellige læringsaktiviteter og materialer. Sammen gør vi noget godt for miljøet ved at spare på det trykte materiale. Log på portalen fra en browser, lige når du har brug for det, og lær de andre deltagere og underviseren at kende allerede før kurset.
Bonus: 1,5 times læringsworkshop
Når du tilmelder dig et kursus eller en uddannelse hos os, bliver du automatisk inviteret til onlineworkshoppen ’100% læring’.
På 1,5 time får du metoder til at øge dit læringsudbytte før, under og efter dit kursus. Du får også fri adgang til et onlinekursus om læring på Djøfs læringsportal.
Det er vores ekstra bidrag til at øge din læring, så du og din arbejdsplads får et markant større udbytte af dit kursus.
Praktisk information
Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.
Se yderligere praktiske informationer og FAQ om kurserHvor foregår det?
Pilestræde 61, 1. sal
1112 København
Denmark
Hvornår foregår det?
5.-6. og 26.-27. november 2025
Hvad koster det at deltage?
23.500 kr. ekskl. moms
Ikke-medlemmer
26.500 kr. ekskl. moms
Hvornår skal jeg senest tilmelde mig?
Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål?
Hvornår er afmeldingsfrist?
Se alt om, hvornår og hvordan du kan afmelde dig i vores handelsbetingelser.
Kan kurset blive holdt hos os?
Vi kan levere Djøfs kurser som interne virksomhedskurser, tilpasset eller skræddersyet efter behov.
Hvordan betaler jeg?
En måned før start modtager du eller din arbejdsplads en faktura.
Se alt om betaling i vores handelsbetingelser.
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?
Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger.
Få ny viden og inspiration
I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?