Røverhistorier med Advokat Nima Nabipour
Kom med bag kulisserne i livet som forsvarsadvokat til en aften fyldt med røverhistorier, spektakulære straffesager, god mad og hyggelig stemning.
Du skal være medlem af Djøf studerende og i gang med et studie, for at kunne deltage.
2 timer og 30 minutter
18.00-20.30
Arrangeret af medlemmer af Djøf
Om arrangementet
Aftenens gæst er advokat Nima Nabipour, en erfaren forsvarsadvokat, der gennem de senere år har været involveret i flere af landets mest profilerede og opsigtsvækkende straffesager.
Nima er specialiseret inden for strafferet og har møderet for Højesteret. Tidligere har han arbejdet i anklagemyndigheden og undervist i strafferet og straffeproces på Københavns Universitet. Det giver ham et særligt indblik i straffesager fra flere sider af retssystemet.
Denne aften tager han os med bag kulisserne i livet som forsvarsadvokat og deler historier, erfaringer og oplevelser fra en hverdag, hvor jura, mennesker og nogle gange spektakulære sager mødes.
Til arrangementet serverer vi mad og drikke, mens du kan læne dig tilbage og nyde fortællingerne i godt selskab.
Vi sørger for hyggelige rammer hos Nelle's og glæder os til en aften med spændende indblik, gode historier og hyggelig stemning.
Program
Velkomst ved Nelle's
Introduktion af ELSA og Djøf
Oplæg af Advokat Nima Nabipour
Pause
Oplæg af Advokat Nima Nabipour
Afrunding
Tak for i aften
Praktisk information
Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?
Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger.
Få ny viden og inspiration
I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?