Få inspiration og nye indsigter, når én af verdens højest estimerede ledelsesforskere kommer til Danmark.
Frederiksberg
2 timer og 30 minutter
17.00-19.30
Djøf og CBS inviterer i samarbejde til et eksklusivt arrangement med Herminia Ibarra, professor på London Business School og forfatter til den internationale bestseller 'Act Like a Leader, Think Like a Leader'. Bogen udkommer på dansk samme dag.
Herminia Ibarra er førende forsker i ledertransition og er af organisationen 'Thinkers50' adskillige gange rangeret som en af verdens mest betydningsfulde ledelsestænkere. Hun besøger København for at dele sine banebrydende indsigter i, hvordan du til stadighed udvikler dig som leder – eller gør dig klar til at blive leder.
Ifølge Herminia Ibarra handler effektfuld lederudvikling ikke om endeløs selvrefleksion, hvor du gennemanalyser dine personlige værdier, styrker og svagheder, som rådet til ledere ellers ofte lyder. Det kan faktisk stå direkte i vejen for og hæmme din udvikling, fordi det alene trækker på tidligere erfaringer.
I stedet må du først og fremmest handle – for derved at ændre din måde at tænke på.
Herminia Ibarra giver helt konkrete perspektiver og inspiration til, hvordan du kan forstå og udvide dit lederpotentiale, din kapacitet og dit netværk og udvikle dig som leder eller gøre dig klar til dit første lederjob.
Vær med, når en af verdens skarpeste inden for ledelse øser ud af sine findings, som du kan tage med hjem og bruge med det samme.
Få en fagligt inspirerende eftermiddag og aften sammen med andre ambitiøse ledere, chefer, direktører, aspirerende ledere, HR- og ledelseseksperter.
Der bliver mulighed for at købe den danske oversættelse til en god pris, få signeret bogen og networke efter arrangementet.
Arrangementet foregår på engelsk.
Dørene åbner
Velkomst ved Tomas Therkildsen, Djøf og Peter Møllgaard, CBS
Oplæg om leder- og karriereudvikling ved Herminia Ibarra
18.00
Q&A - Sara Louise Muhr interviewer Herminia Ibarra
Der vil også være mulighed for spørgsmål fra salen.
Afrunding
Networking over en sandwich, et glas vin samt bogsignering
Tak for i dag
Herminia Ibarra
Professor, forfatter og international foredragsholder
Hvem møder du?
Herminia Ibarra
Professor, forfatter og international foredragsholder
Herminia Ibarra er Charles Handy Professor of Organisational Behaviour ved London Business School. Ibarras bøger og artikler baserer sig på omfattende forskning. Hun rangeres af Thinkers50 som en af verdens mest betydningsfulde ledelsestænkere.
Tomas Therkildsen
Administrerende direktør, Djøf
Hvem møder du?
Tomas Therkildsen
Administrerende direktør, Djøf
Foto: Kasper Løjtved
Peter Møllgaard
Rektor, CBS
Hvem møder du?
Peter Møllgaard
Rektor, CBS
Foto: Kasper Kristoffersen
Sara Louise Muhr
Professor, CBS
Hvem møder du?
Sara Louise Muhr
Professor, CBS
CBS
Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.
Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger.