Gå til hovedindhold
Arrangement

Mød Vanessa Druskat - international topforsker i teamledelse

Kom til eksklusivt arrangement med pioneren bag "team emotional intelligence" og få inspiration til, hvordan du i praksis leder dine teams til både trivsel og resultater.

Hvem kan deltage?
Kun for medlemmer af Djøf
Pris
0 kr.
Varighed

3 timer

17.00-20.00

Om arrangementet

Som leder i dag lykkes du gennem dine teams.

Stærke teams er ikke bare en organisatorisk ramme, men en afgørende forudsætning for at skabe resultater. Spørgsmålet er derfor ikke, om du leder gennem teams – men hvordan du skaber teams, der både trives og præsterer på højt niveau.

Hvad kendetegner de teams, der igen og igen leverer stærke resultater? Og hvordan kan du aktivt forme kultur og arbejdsfællesskab, der får samarbejdet til at fungere – også når kompleksiteten stiger, og der er spidsbelastninger?

Det spørger vi Vanessa Druskat om – international pioner inden for "team emotional intelligence" (Team-EQ) og associate professor ved University of New Hampshire.

Med afsæt i 30 års forskning og bogen 'The Emotionally Intelligent Team' deler hun sit praksisnære bud på, hvordan du opbygger teams, der skaber engagement, kvalitet og resultater.

Bliv klogere på, hvordan du som leder kan lykkes endnu bedre – ved bevidst at udvikle dine teams som din vigtigste strategiske ressource.

Der vil være mulighed for til en særpris at købe et eksemplar af den danske udgave af 'The Emotionally Intelligent Team', som udkommer på dagen.

Arrangementet foregår på engelsk.

Program

  • 16.30

    Dørene åbner

    Kom og få en kop kaffe, te, vand og lidt kage/frugt.

  • Velkomst

  • Keynote-oplæg ved Vanessa Druskat

  • 18.00

    Samtale og debat

    Andreas Gylling Æbelø interviewer Vanessa Druskat med mulighed for spørgsmål fra salen.

  • Afrunding og perspektivering

  • Networking over lidt tapas og drikke

  • Tak for i aften

Vanessa Druskat

Associate professor, University of New Hampshire

Hvem møder du?

Vanessa Druskat

Associate professor, University of New Hampshire

Vanessa Druskat er pioner inden for ’team emotional intelligence’ og associate professor i organisationsadfærd ved University of New Hampshire. Hun har brugt 30 år på at forske i teamsamarbejde og -performance og er forfatter til bogen 'The Emotionally Intelligent Team', der nu udgives i en dansk udgave hos Djøf Forlag.

Andreas Gylling Æbelø

Moderator

Hvem møder du?

Andreas Gylling Æbelø

Moderator

Andreas Gylling Æbelø er chefrådgiver i ledelseshuset Genitor, foredragsholder og moderator. Desuden sidder han i en række bestyrelser.

Praktisk information

Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.

Hvornår foregår det?
3. juni 2026, 17.00
Hvor foregår det?
Kosmopol
Fiolstræde 44
1171 København K
Hvornår skal jeg senest tilmelde mig?
2. juni 2026, 21.45
Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål?
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?

Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger. 

Få ny viden og inspiration


I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?