Klar til KV25 og RV25? De danske foreninger holder fælles valgaften i Bruxelles
Kom og vær med, når de frivillige danske foreninger i Bruxelles inviterer til festlig valgaften i anledning af kommunal- og regionsrådsvalget 2025.
4 timer
19.00-23.00
Om arrangementet
Selvom vi er langt fra stemmeboksen, er vi tæt på hinanden - så vi håber, vi ses til et brag af en KV25- og RV25-fest, når de frivillige danske foreninger i Bruxelles inviterer til fælles valgaften tirsdag den 18. november 2025 i anledning af kommunal- og regionsrådsvalget 2025.
Aftenens forløb
Foreningerne byder velkommen til en festlig valgaften, hvorefter vi følger de danske valgresultater live direkte fra Danmark.
Djøf giver den første øl, og der bliver rig mulighed for at møde og netværke med andre danskere i byen.
Traditionen tro kan du desuden stemme til vores eget ’RV/KV25-valg’ på stedet – resultatet afsløres senere på aftenen.
Der er mulighed for at købe mad og drikke.
De frivillige danske foreninger i Bruxelles:
- Danes World Wide Belgien
- De Danske Spejdere i Bruxelles
- Den Danske Kirke i Bruxelles foreningen
- Djøf Belgien Netværket
- FC Danmark Fodboldklubben
- IDA Belgien Netværket
- Det Konservative Folkepartis partiforening i Belgien
- Radikale Venstres partiforening i Belgien
- SF’s partiforening i Belgien
- Socialdemokratiets partiforening i Belgien
- Venstres partiforening i Belgien
Praktisk information
Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.
Hvornår foregår det?
Hvor foregår det?
Chaussée de Wavre 174
1050 Bruxelles
Hvornår skal jeg senest tilmelde mig?
Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål?
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?
Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger.
Få ny viden og inspiration
I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?