Gå til hovedindhold
Arrangement

Kaffesmagning og oplæg hos La Cabra

17.00-18.00

Djøf New York inviterer til eksklusiv kaffesmagning hos danske La Cabra med cupping, bagværk og lækre goodie bags.

Hvem kan deltage?
Både for medlemmer og ikke-medlemmer
Pris
0 kr.
Varighed

17.00-18.00

New York-tid

Om arrangementet

Djøf New York inviterer til en særlig aften hos danske La Cabra i New York.  

La Cabra startede i Aarhus og er i dag blevet et internationalt navn inden for specialkaffe med caféer og risterier flere steder i verden. 

Denne aften skal vi både høre om, hvordan man udvider en Aarhusiansk kaffebar til verdensmarkedet og netværke over coffee cupping, som er den smagemetode professionelle bruger, når de vurderer kaffe. Vi bliver guidet gennem forskellige kaffer og får indblik i, hvorfor kaffe kan smage vidt forskelligt afhængigt af bønner, ristning og brygning. 

Der bliver selvfølgelig også serveret lidt lækkert bagværk, og alle deltagere får en goodie bag med hjem. 

Vi har kun 15 pladser, så det bliver en intim og hyggelig oplevelse med tid til både kaffe og samtaler med andre danskere i New York. Kom gerne i god tid, så vi er klar til at gå i gang kl. 17.00 

Simon Mathiasen

Netværksansvarlig, Djøf New York

Hvem møder du?

Simon Mathiasen

Netværksansvarlig, Djøf New York

Simon er selvstændig ledelsescoach og -konsulent med en juridisk baggrund og flere års ledererfaring fra finansbranchen, hvor han har haft ansvar for drift, udvikling og resultater i komplekse operationelle miljøer. Han motiveres af at hjælpe mennesker med at udnytte deres potentiale og styrke deres ledelseskompetencer. Bosat i New York med sin mand og søn trives Simon i internationale miljøer og værdsætter ledelse, der bygger på tillid, autencitet og respekt for forskellighed.

Laura Gissel

Bestyrelsesmedlem i Djøf New York og konsulent hos EY

Liz Whitman

Head of wholesale and client relationships, La Cabra

Hvem møder du?

Liz Whitman

Head of wholesale and client relationships, La Cabra

Liz Whitman er Head of Wholesale and Client Relationships hos La Cabra. Hun arbejder med wholesale og kunderelationer for kaffebrandet La Cabra.

Praktisk information

Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.

Hvornår foregår det?
10. juni 2026, 17.00
Hvor foregår det?
La Cabra Roastery
1329 Willoughby Ave

Unit # 161
NY 11237 Brooklyn
Hvornår skal jeg senest tilmelde mig?
9. juni 2026, 21.45
Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål?
Lone Grevy
lgo@djoef.dk
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?

Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger. 

Få ny viden og inspiration


I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?