Gå til hovedindhold
Arrangement

Få hjælp til dit cv, en français svp

Hvordan skriver man et cv, der fungerer i en fransk kontekst? Og hvad forventes der egentlig af et fransk ansøgningsbrev?

Hvem kan deltage?
Både for medlemmer og ikke-medlemmer
Pris
0 kr.
Varighed

2 timer og 30 minutter

19.00-21.30

Om arrangementet

Til denne workshop i Fondation danoise får vi besøg af franske HR-ekspert Agnès Salom, der vil give os indblik i specificiteterne ved fransk jobansøgning, og mulighed for at arbejde konkret med dit eget materiale. Vi ser på de formelle krav og uskrevne koder, der præger franske cv'er - og de små ting, der kan gøre en stor forskel.

Derefter arbejder vi praktisk: du kan enten begynde at udarbejde dit cv på fransk eller få gennemset et eksisterende fransk cv.

Efter hjernegymnastikken inviterer Djøf på lidt godt at spise og drikke, så der også bliver tid til uformel snak og netværk.


Agnès Salom

HR-ekspert, OCCE

Hvem møder du?

Agnès Salom

HR-ekspert, OCCE

Agnès er HR-ekspert og har arbejdet inden for området i 27 år. Hun har erfaring fra forskellige brancher, herunder industrien, pressen og interesseorganisationer. Og hun har ansat mere end hundrede personer i løbet af sin karriere.

Praktisk information

Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.

Hvornår foregår det?
11. juni 2026, 19.00
Hvor foregår det?
Det danske Studenterhus i Paris, Fondation Danoise
7 H, Boulevard Jourdan
75014 Paris
Hvornår skal jeg senest tilmelde mig?
10. juni 2026, 20.00
Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål?
Lone Grevy
lgo@djoef.dk
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?

Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger. 

Få ny viden og inspiration


I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?