Gå til hovedindhold
Kursus

Ledelse med AI og digital udvikling

3 dage

Valgfrit modul – bliv stærkere til at udvikle og lede dine medarbejderes og din organisations anvendelse af AI og andre digitale teknologier.

Hvem kan deltage?
Både for medlemmer og ikke-medlemmer
Pris
14.500 kr. ekskl. moms
Varighed

3 dage

Alle dage 9.00-16.00

Modulet er en del af Diplomuddannelsen i ledelse

Er modulet for dig?

Du er leder eller uformel leder, og du har ansvar for eller medvirker i at udvikle, lede og facilitere brugen af AI og andre digitale teknologier i din organisation.

Du kan tage ’Ledelse med AI og digital udvikling’ som en del af Diplomuddannelsen i ledelse, men du kan også tage modulet alene.

  • den nyeste viden om anvendelse af og ledelse med AI og digital udvikling
  • indsigt i, hvilke muligheder og udfordringer digitalisering og digital omstilling giver i et organisatorisk perspektiv og et ledelsesperspektiv
  • teorier, begreber og metoder i relation til brug af AI og gennemførelse af digital transformation
  • kompetencer til at identificere udviklingsmuligheder for din organisation ved brug af AI og andre digitale teknologier
  • færdigheder til at analysere aktuelle problemstillinger og afdække konkrete handlemuligheder i din organisation
  • kompetencer til at udvikle, implementere og lede brug af AI og digitale processer.

Din arbejdsplads får en leder, der:

  • kan afdække og udnytte de udviklingsmuligheder, som AI og digitale teknologier giver organisationen 
  • forstår, hvad der er på spil i den digitale omstilling for medarbejdere, organisationen, sektoren og samfundet  
  • kan analysere de aktuelle problemstillinger, som genAI og digitale teknologier rejser, og bidrage til relevante løsninger og nødvendige handlinger 
  • har indsigt og metoder til i praksis at lede og implementere brug af AI og digitale processer.

Modulets indhold og forløb

På ’Ledelse med AI og digital udvikling’ lærer du at identificere og udnytte din organisations udviklingsmuligheder i relation til AI og digitale teknologier.

Du bliver klædt på til at lede udvikling og implementering på feltet, og du får et solidt ledelsesmæssigt afsæt for at indgå i en dialog med andre i organisationen for at træffe kvalificerede beslutninger i relation til udviklingen af din organisations brug af AI og digitale teknologier.

På modulet vælger du en case, som forholder sig til den digitaliseringsdagsorden, der er mest relevant for din organisation. Det kan være AI eller andre digitaliseringstiltag, som fylder.

Du får indblik i temaerne:

  • Etiske udfordringer i brug af AI og digitale teknologier
  • AI og digital omstilling i samfund, sektorer og organisationer 
  • Innovation og ibrugtagning af AI og digitale teknologier 
  • Kompetencer og ledelse i en digital organisation 
  • Digital strategi og organisatorisk modenhed – herunder AI 
  • Ledelsesdilemmaer og paradokser i den digitale udvikling
  • Ledelse af digitale transformationer.

Opbygning

  • Undervisningsdage: 3
  • ECTS-point: 5 point

Djøf og DTU samarbejder om Diplomuddannelsen i ledelse. Uddannelsen udbydes af DTU, som varetager undervisning og eksamen.

Få et overblik over Diplomuddannelsen i ledelse.

  • Før start

    Det skal du gøre inden kurset

    Forud for hver undervisningsdag læser du faglitteratur på dansk, ser evt. enkelte videoklip og lytter til en podcast.

  • 28. oktober 2026, 9.00-16.00

    Dag 1

    Perspektiver og udfordringer i ledelse med AI og digital udvikling

    På den første dag ser vi på AI og digitale teknologier i henholdsvis en samfundsmæssig, en sektorvis og en organisatorisk kontekst. Du arbejder løbende med din egen case, og du får indsigt i de strategiske og ledelsesmæssige udfordringer og perspektiver ved at bruge AI og digitale teknologier i din egen organisatoriske og ledelsesmæssige kontekst.

    Dagen giver dig: 

    • refleksioner over AI og digitaliseringsdiskurser og vilkårene for ledelse med AI 
    • viden om AI, digitale processer og digital omstilling i et samfundsperspektiv  
    • forståelse for strategier for brug af AI og digitalisering samt vilkår og betingelser for at føre dem ud i livet 
    • indblik i kortlægning af organisationers digitale modenhed 
    • paradoksale perspektiver og ledelsesmæssige dilemmaer i ledelse med AI og digital udvikling. 

    Som forberedelse til dag 2 udarbejder du en kort præsentation af en digital problemstilling eller en digital ledelsesopgave fra egen organisation.

  • 11. november 2026, 9.00-16.00

    Dag 2

    Ledelse og implementering af AI og digitale teknologier

    Dag 2 giver dig viden om teorier, begreber og metoder til at udvikle organisationen med AI og digitale teknologier. Det giver dig et godt fundament, når du skal lede, kommunikere og implementere beslutninger i relation til AI og en digital udvikling af din organisation.

    Dagen giver dig: 

    • forståelse for ledelse af udvikling og brug af AI og digitale teknologier – ledelsesindhold, -vilkår og -betingelser  
    • forståelse for ledelse med AI og digitale teknologier som ledelse af forandring og afsæt for den konkrete virkeliggørelse af ledelsesmål 
    • viden om og øvelsesbaseret erfaring med at realisere gevinster ved digitalisering 
    • refleksioner over problemstillinger i ledelse af medarbejdere, selvledelse og relationel koordinering i udvikling og brug af AI og digitale teknologier.
  • 25. november 2026, 9.00-16.00

    Dag 3

    Fra digitale visioner til brug af AI og digitale teknologier i den praktiske opgaveløsning

    På modulets sidste dag arbejder du med, hvordan du effektivt kan udvikle den praktiske brug af AI og digitale teknologier i din organisation og indfri organisatoriske gevinster. Du får indsigt i, hvor AI og digitale teknologier påvirker ledelsesrummet, og hvordan du bruger etiske aspekter aktivt og konstruktivt i ledelse af digital transformation.

    Dagen giver dig: 

    • indblik i, hvordan du kan sikre motivation og et godt arbejdsmiljø i en organisation, der udvikler sin brug af AI og digitale teknologier  
    • forståelse for digitale visioner og målsætninger  
    • viden om og metoder til at tilrettelægge og eksekvere brug af AI og digital udvikling  
    • refleksioner over AI’s og digital udviklings implikationer for dit ledelsesrum  
    • refleksioner over etiske udfordringer ved brug af AI og digital udvikling. 
  • Eksamen

    Sådan går du til eksamen

    Du afslutter ’Ledelse med AI og digital udvikling’ med en mundtlig eksamen kombineret med et skriftligt caseoplæg. I den mundtlige eksamen og opgaven behandler du ledelsesmæssige problematikker og udfordringer inden for ledelse af digital transformation. Du skal inddrage både et teoretisk og et praktisk perspektiv. Brug af genAI indgår i udarbejdelsen af opgaven – det forbereder vi sammen i undervisningen. Du kan gennemføre eksamen individuelt eller i en gruppe på to, tre eller fire studerende. Bedømmelsen sker ud fra modulets læringsmål og den gældende eksamensbekendtgørelse.

    Eksamensdatoer får du ved modulets start.

Hvorfor lære om at lede digital transformation?

Kunstig intelligens og digitale teknologier er højaktuelle og udfordrer i dag alle organisationer – private som offentlige. AI og digitalisering har potentialet til at ændre vores arbejde og opgaveløsning, ofte fundamentalt. Kendte kompetencer mister relevans, og nye bliver aktuelle. AI og digitaliseringen åbner radikalt nye muligheder for effektivisering og udvikling af ydelser og produkter, og det påvirker samarbejde og koordination med kolleger, kunder og borgere på nye måder.

På modulet får du et aktuelt overblik over AI’s og den digitale udviklings muligheder og risici. Du får samtidig konkrete redskaber til at lede og udvikle din organisation gennem brug af AI og digitale teknologier.

Troels Schmitto

Lektor i strategi og ledelsesudvikling, DTU

Hvem møder du?

Troels Schmitto

Lektor i strategi og ledelsesudvikling, DTU

Troels forsker i brugen af genAI i offentlig administration og dens konsekvenser for ledelse, effektivitet og arbejdsmiljø. Han er lektor på DTU og en erfaren underviser på Diplomuddannelsen i ledelse. Troels har tidligere været i Finansministeriets departement, økonomichef i Vejdirektoratet, chef for økonomi og IT hos Socialpædagogerne og ledelseskonsulent hos Muusmann. Han er cand.scient.pol. fra KU og MPA fra CBS.

Modulets form

Diplomuddannelsen i ledelse har et stærkt fokus på at skabe transformativ læring gennem aktionslæring. Ny forskningsbaseret teori bliver kombineret med øvelser i at praktisere lederskab og evnen til at eksperimentere med lederskabet i egen praksis.

Resultatet er et bæredygtigt grundlag for at anvende det lærte i egen organisation. Eksamen er en del af den transformative læringsproces, hvor du også bedømmes på dine kompetencer i praksis. Eksamen involverer derfor eksperimenter fra din egen organisation, der gør det muligt at vurdere, hvad du kan, og ikke kun, hvad du ved.

’Ledelse med AI og digital udvikling’ giver dig et overblik over de væsentligste aktuelle udviklingstrends i feltet. Undervisningen har et ledelsesmæssigt snarere end et teknisk fokus: Kunstig intelligens, store sprogmodeller, robotteknologi og global netadgang rejser konstant og i accelererende tempo nye muligheder og udfordringer – ikke kun for effektivisering, men for det hele arbejdsliv. Det er muligheder og udfordringer, som ledere har ansvar for bliver udnyttet og håndteret kompetent og ordentligt.

Undervisningen bringer både din og underviserens faglighed og praksis i spil. Det sker gennem teoretiske bidrag og i øvelser og træning baseret på dine cases, praksisfortællinger samt egne refleksioner over daglige udfordringer.

Bonus: 1,5 times læringsworkshop

Når du tilmelder dig et kursus eller en uddannelse hos os, bliver du automatisk inviteret til onlineworkshoppen ’100% læring’.

På 1,5 time får du metoder til at øge dit læringsudbytte før, under og efter dit kursus. Du får også fri adgang til et onlinekursus om læring på Djøfs læringsportal.

Det er vores ekstra bidrag til at øge din læring, så du og din arbejdsplads får et markant større udbytte af dit kursus.

Fortæl mig mere om ’100% læring’

Praktisk information

Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.

Se yderligere praktiske informationer og FAQ om kurser
Hvornår foregår det?
28. oktober 2026, 9.00-16.00
11. november 2026, 9.00-16.00
25. november 2026, 9.00-16.00
Hvor foregår det?
Djøf Møde & Event
Nørre Voldgade 106, 5. sal
1358 København K
Hvad koster det at deltage?
14.500 kr. ekskl. moms
Hvornår skal jeg senest tilmelde mig?
25. november 2026, 16.00
Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål?
Charlotte L. Paakjær
clp@djoef.dk
33 95 96 78
Hvornår er afmeldingsfrist?

Se alt om, hvornår og hvordan du kan afmelde dig i vores handelsbetingelser.

Kan kurset blive holdt hos os?

Vi kan levere Djøfs kurser som interne virksomhedskurser, tilpasset eller skræddersyet efter behov.

Hvordan betaler jeg?

En måned før start modtager du eller din arbejdsplads en faktura. 

Se alt om betaling i vores handelsbetingelser.

Hvordan håndterer I mine personoplysninger?

Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger. 

Få ny viden og inspiration


I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?

Tilmelding er ikke mulig

Da Ledelse med AI og digital udvikling kun er , kan du desværre ikke tilmelde dig dette kursus.

Hvis du har spørgsmål så skriv til clp@djoef.dk