Opgøret efter besættelsen - mellem retfærdighed, hævn og forsoning
Kom og hør forfatter og debattør Ditlev Tamm fortælle om retsopgøret efter befrielsen i 1945.
Du skal være medlem af Djøf og pensioneret fra arbejdsmarkedet, for at kunne deltage.
2 timer og 30 minutter
14.30-17.00
Arrangeret af medlemmer af Djøf
Om arrangementet
Retsopgøret efter befrielsen i 1945 er fortsat et af de mest omdiskuterede kapitler i Danmarks historie. Omkring 14.000 danskere blev dømt for samarbejde med besættelsesmagten, men debatten om opgørets retfærdighed lever stadig: Blev de små fisk straffet, mens de store gik fri?
Ditlev Tamm fortæller, med afsæt i sin nyeste bog ”Opgør og retfærdighed”, om baggrunden for retsopgøret, de juridiske dilemmaer og de politiske hensyn, der prægede opgøret i årene efter befrielsen.
Fra kl. 14.30 er du velkommen til at netværke over en kop kaffe/te og kage, inden oplægget starter kl. 15.00.
Program
Netværk - med kaffe, te og kage
Velkomst ved tovholder Povl-Christian Jensen
Oplæg og diskussion ved forfatter, tidligere professor Ditlev Tamm
Tak for i dag
Praktisk information
Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?
Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger.
Få ny viden og inspiration
I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?