NATO og sikkerheden
Danmarks NATO-ambassadør giver status på stemningen i en vanskelig tid.
2 timer og 30 minutter
18.30-21.00
Om arrangementet
Djøf Belgien og Den Danske Kirke i Bruxelles inviterer dig til en aften sammen med Danmarks ambassadør i NATO, Kasper Høeg-Jensen, som vil fortælle om arbejdet og stemningen i NATO i en vanskelig tid.
Det kommer til at handle om NATO’s udvikling, udviklingen af et styrket europæisk forsvar, det nordisk-baltiske område, krigen i Ukraine og det øgede fokus på Arktis. Og helt givet mere end det.
Kasper Høeg-Jensen arbejder for tredje gang i NATO. Han blev udsendt til NATO som ung dansk diplomat i 1997, var kabinetschef for Anders Fogh Rasmussen, da han var generalsekretær i NATO, og har været Danmarks NATO-ambassadør siden januar 2025.
Vi serverer et let traktement og drikkevarer fra kl. 18.30.
Program
Let traktement
Foredrag ved NATO-ambassadør Kasper Høeg-Jensen
Tak for i dag

Kasper Høeg-Jensen
Ambassadør, NATO

Anne Birk Mortensen
Tovholder og næstformand for Djøf Belgien

Mogens Bering Rasmussen
Præst, Den danske kirke i Bruxelles

Thomas Nørby Dahl
Head of EU Affairs, Banking, Finance Denmark og formand for Djøf Belgien
Praktisk information
Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.
Hvornår foregår det?
Hvor foregår det?
27, Rue Washington
1050 Ixelles
Hvornår skal jeg senest tilmelde mig?
Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål?
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?
Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger.
Få ny viden og inspiration
I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?