Gå til hovedindhold
Arrangement

ELSA Day - Menneskerettigheder i et digitalt demokrati

Hvordan påvirker digitalisering, kunstig intelligens og sociale medier demokratiet og menneskerettigheder? En tværfaglig debat om deltagelse, ytringsfrihed og demokratisk kontrol.

Hvem kan deltage?
For alle studerende
Pris
0 kr.
Varighed

2 timer

18.00-20.00

Arrangeret af medlemmer af Djøf

Om arrangementet

Hvordan sikrer vi, at demokratiet og menneskerettighederne beskyttes i en stadig mere digital verden?

Sociale medier, kunstig intelligens og algoritmer skaber nye muligheder for demokratisk deltagelse, men også udfordringer i form af misinformation, manipulation af valg, overvågning og ulige adgang til information.

Til dette arrangement undersøger vi, hvordan digitaliseringen påvirker dine demokratiske frihedsrettigheder, og hvordan vi sikrer gennemsigtighed, ytringsfrihed, privatliv og reel demokratisk indflydelse.

Med afsæt i aktuelle samfundsudfordringer og de retlige rammer på området, sætter vi fokus på balancen mellem teknologisk innovation og beskyttelsen af menneskerettighederne. Du kan få nye perspektiver på, hvordan vi kan skabe et åbent, inkluderende og demokratisk digitalt samfund.

Program

  • Velkomst og introduktion

  • Paneldebat

  • Mad

  • Paneldebat fortsat

  • Tak for i dag

Praktisk information

Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.

Hvornår foregår det?
25. november 2026, 18.00
Hvor foregår det?
Byauditoriet
Universitetsbyen 41
8000 Aarhus C
Hvornår skal jeg senest tilmelde mig?
18. november 2026, 21.45
Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål?
Anne Sophie Krarup
asp@djoef.dk
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?

Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger. 

Få ny viden og inspiration


I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?