Arrangement
Synes du, at kvantitativ metode er svært, eller kunne det være fedt at være ekstra godt forberedt inden eksamen? Så har du ikke råd til at gå glip af denne eksamensforberedende workshop.
I Djøf kender vi dine udfordringer. Derfor afholdes for 5. år i træk en skræddersyet 2,5 timers intensiv eksamensforberedende workshop for dig som læser SamBach på RUC, og som måske har problemer med SPSS, eller vil udvikle dine kompetencer inden for kvantitativ metode.
På workshoppen vil du få kendskab til, hvordan du skal læse og forstå gamle eksamensspørgsmål og hvordan du derefter skal besvare dem ved brug af SPSS. Slutteligt vil Janus Hald gå i dybden med, hvordan du skal tolke de output, du får i SPSS, så dine svar bliver så fyldestgørende som muligt. Hertil vil der være forklaringer til de forskellige koefficienters betydning, og hvilke man skal lægge vægt på.
Arrangementet har ikke flere afholdelser på nuværende tidspunkt