Kursets form
Kurset er opbygget i moduler, og der er indlagt dilemmaer undervejs, som du kan besvare i et forum. Du har mulighed for at reflektere, inden du besvarer eller deltager i debatter på kurset, og du kan lade dig inspirere af andres bidrag. Du kan selv starte en debat eller bede andre kursister om løsningsforslag til en problemstilling.
Kursets form giver dig mulighed for at træne og få faglig feedback og vidensdeling på samme tid.
Alt dit kursusmateriale ligger på nettet og udvikles i takt med kursisternes bidrag.
Du kan gennemføre kurset på cirka fem timer, alt efter hvor meget tid du bruger på den interaktive del og på at navigere rundt for at repetere stoffet.
Du kan komme i gang med det samme, du har adgang til kurset hele døgnet, og du kan tage det flere gange. Du har onlineadgang til kurset i mindst 12 måneder, efter at du har modtaget dit login. Du kan tage kurset fra alle webbrowsere på pc, tablet eller mobil.
Kontakt Djøf, hvis du som advokat eller advokatfuldmægtig har brug for dokumentation for, at du har deltaget i kurset.