I særlige tilfælde kan afspadsering udskydes i op til et år efter det tidspunkt, hvor merarbejdet er gjort op.
På flere statslige arbejdspladser har man brugt Aftale om konvertering af over-/merarbejde, arbejdsbestemte ydelser mv. til faste tillæg. Aftalen er blevet anvendt i de situationer, hvor merarbejdet har været og fortsat forventes at være af regelmæssig karakter. Det er din tillidsrepræsentant, der kan indgå disse aftaler.
Undervisning og forskning
Undervisere (lærere) ansat på erhvervsskoler, seminarier og sociale højskoler er som oftest omfattet af arbejdstidsregler, der er aftalt enten centralt eller lokalt. Disse arbejdstidsregler regulerer, hvorledes merarbejde honoreres.
Er du ansat som videnskabelig medarbejder på et universitet eller på en sektorforskningsinstitution, er du som altovervejende hovedregel ikke omfattet af reglerne om godtgørelse af merarbejde. Hvis merarbejdet er pålagt, og det er muligt at kontrollere såvel det normale arbejdes omfang som merarbejdets omfang, kan merarbejde dog godtgøres efter overenskomstens bestemmelser. Det kan f.eks være i tilfælde, hvor forskeren ekstraordinært deltager/bidrager til et projekt, og det på forhånd aftales, at medarbejderen skal have merarbejdsgodtgørelse for deltagelsen.
Special og chefkonsulenter
Du er ikke omfattet af overenskomstens merarbejdsregler, hvis du er ansat som special- eller chefkonsulent eller som konsulent i lønramme 35/36. Alle special- og chefkonsulenter samt konsulenter i lønramme 35/36, som er ansat efter den 1. april 1993, eller som har valgt at overgå til det nye lønsystem, får merarbejde honoreret gennem engangsvederlag, som fastsættes af ledelsen efter forhandling med den enkelte konsulent.