Ledigheden for nyuddannede akademikere bare stiger og stiger. 33,5 pct. af de nyuddannede djøfere var i november 2010 ledige mod 20,7 pct. i november 2007.
- Det er absolut utilfredsstillende og komplet uforståeligt, at beskæftigelsesministeren bare lader stå til. De beløb, der er afsat til at hjælpe højtuddannede ud i virksomhederne forslår ingen steder. Ledigheden specielt for de nyuddannede er nu højere end i 2003/2004, hvor vi sidst oplevede en høj ledighed, siger Djøfs formand Finn Borch Andersen.
Dengang afsatte regeringen 51 millioner kroner til at hjælpe højtuddannede ud i specielt små og mellemstore virksomheder. I dag er der blot afsat 8 millioner kroner – hvoraf de to millioner kroner til de direkte og opsøgende initiativer over for virksomhederne er brugt.
- Ministeren giver i offentligheden indtryk af, at regeringen handler og har afsat midler til at gøre noget ved problemet. Det forslår desværre ingen steder og vi undrer os over, hvilken planet, beskæftigelsesministeren befinder sig på, tilføjer Finn Borch Andersen.
I 2004/5 blev der skabt job til 3-4000 ledige akademikere i især små og mellemstore virksomheder. Og den nuværende akademikerkampagne skaffer et nyt job eller løntilskudsjob for hvert 5. virksomhedsbesøg. Bevillingerne til kampagnen er brugt ved udgangen af februar måned.
- Så det er både menneskeligt og samfundsøkonomisk tåbeligt ikke at sikre flere midler, så kampagnen kan intensiveres og øges i volumen. 8 ud af 10 virksomheder har i dag ikke en eneste højtuddannet ansat, og vi ved, at højtuddannede tjener deres løn ind og mere til.
Han vurderer, at det samfundsøkonomisk er hul i hovedet at lade de nyuddannede gå ledige. Hver gang en ledig djøfer kommer i job, tjener staten 228.770 kroner (beregnet ud fra en gennemsnitlig fuldmægtigløn i staten). Fastholdes den nyuddannede i ledighed, koster det staten netto 123.520 kroner.
- Hvis Danmark skal klare sig i den globale konkurrence, skal arbejdsmarkedet have flere og bedre uddannede medarbejdere. Beskæftigelsesministerens passivitet demonstrerer desværre hverken fremsyn eller forståelse for, hvordan vi kan sikre Danmark og virksomhederne ny vækst og dynamik. Når regeringen undlader at handle nu, risikerer vi at tabe en årgang højtuddannede for det akademiske arbejdsmarked. Og vi ved, at der om få år opstår mangel på højtuddannede. Det er svært at få øje på logikken, siger Finn Borch Andersen.