En kommunaldirektørs løn afhænger af kommunens størrelse. Jo større kommune, jo højere løn. Når man kigger på kommunaldirektørernes lønudvikling, er lønnen steget med 31 - 52 pct. siden 2000, når man ser på tallene for kommuner af samme størrelse. Altså markant mindre end det, der har været påstået i medierne. De præcise tal afhænger af kommunestørrelsen.
Med til billedet hører nemlig, at der er sket en meget stor ændring af den kommunale struktur gennem de sidste ti år. Strukturreformen i 2007 reducerede antallet af kommuner – og dermed kommunaldirektører - fra over 270 til 98. Mange af de små kommuner med de lavest lønnede kommunaldirektører forsvandt, og derfor var gennemsnitslønnen i kommunaldirektørgruppen lavere for ti år siden, end den er i dag.
Samtidig er en række kommunaldirektører blevet tidsbegrænset ansat og har fået en kompensation for det. Kompensationen for mere usikre ansættelsesvilkår (åremålstillæg) skal naturligvis ikke medregnes, når man vurderer lønstigningen over 10 år.
Lønnen til kommunaldirektørerne adskiller sig fra hovedparten af de øvrige kommunale lønninger ved at være entydigt fikseret i den kommunale chefaftale. Det betyder, at den ikke kan ændres ved lokal forhandling men bliver aftalt direkte med KL ved hver overenskomstforhandling. Kommunaldirektører er afskåret fra selv forhandle sig til en enhver form for lønforhøjelse end ikke engangsvederlag kan de opnå. Resultatløn er også udelukket til kommunaldirektører.
Tom retorik
- De rigtige tal viser med al tydelighed, at lønnen til kommunaldirektører ikke er løbet løbsk, eksploderet eller galoperet derudaf. Der er tom retorik" siger Per Hansen, formand for Offentlige Chefer i Djøf.
Per Hansen bemærker videre:
- En påstand om at kommunaldirektørernes løn er et tag selv bord er så fjernt fra virkeligheden som noget kan være.
Han advarer kraftigt mod Enhedslistens forslag om politisk at fastsætte lofter over cheflønningerne:
- Det vi være direkte i strid med den danske aftalemodel. Det er paradoksalt at se et sådant forslag fra Enhedslisten
- Det er trist, at så mange forsøger at lægge de kommunale cheflønninger for had og så især på et forkert grundlag. I en tid med konstante krav om effektiviseringer er der om noget behov for super dygtige chefer. Og det har en pris. Vi står gerne på mål for de lønninger der gives til kommunaldirektørerne – de er hver en krone værd og mere til, fortsætter Per Hansen.
- Husk også på at jobrisikoen er markant, når man er topchef i en politisk ledet organisation. De mange afskedigelsessager, vi forhandler hvert år viser, at kommunale chefer er den chefgruppe med den højeste risiko for at blive afskediget. Det er måske også værd at være opmærksom på, når man vurderer lønniveauet" slutter Per Hansen.