Politikere har endnu engang kastet sig over en forsker. Ikke over forskerens udsagn, men over forskeren selv. Denne gang er det en EU-ekspert, der har kommenteret regeringens håndtering af vedtagelsen af en permanent grænsekontrol. Vurderingen er kritisk. Den bliver bedømt som uproffesionel, og analysen er, at der er tale om valgflæsk. Begge dele kan man selvfølgelig være rygende uenig i.
- Jeg kan godt forstå, at regeringen ikke ønsker, at det er de to vurderinger, der står tilbage, siger Djøfs formand Finn Borch Andersen. - Men da den selv i ugevis har sagt, at vedtagelsen er blevet totalt misforstået, så må den jo acceptere, at der er iagttagere, der mener, at regeringen kunne have gjort det bedre. Tilsvarende må den finde sig i at blive mindet om, at den selv har afvist grænsekontrol ind til for få måneder siden, hvorfor det nu må ses som en indenrigspolitisk handel, at der nu alligevel ligger en aftale, siger Finn Borch Andersen.
- Djøf tager skarp afstand fra den udvikling, at man kritiserer eksperter ved at angribe deres faglighed eller troværdighed. Det tyder på mangel på argumenter, når man går efter budbringeren i stedet for at forhold sig til budskabet. Det er nødvendigt at gå i skarp debat med enhver. Men det må være om indholdet, siger Djøf-formanden. Ikke om en forskers eller anden eksperts mulighed for at bygge oven på den åbenlyse indsigt, de har på et felt, med en vurdering af de politiske beslutninger.
- Hårde politiske personangreb på forskere, der bruger deres faglighed i den offentlige debat er kvælende for forskernes lyst til at blande sig i samfundsdebatten. Sager som denne vil få flere forskere til at holde igen, og det er rigtig ærgerligt. Der er tværtimod brug for, at flere forskere - præcis som det er skrevet ind i universitetsloven - tager aktiv del i den offentlige debat, understreger Finn Borch Andersen.
- Jeg får det indtryk, at politikerne ikke tør tage diskussionen om indholdet af deres beslutninger, siger Finn Borch Andersen. De tør ikke blive målt på det faglige indhold. Men det er netop forskere og eksperters opgave. Politikerne må så stå på mål for de politiske afvejninger. Dem bedømmer vi ved valget - der er vi alle eksperter, slutter Finn Borch Andersen.