Afsporet debat om bureaukrati

SF vil fyre 4.000 medarbejdere i kommunerne, og politikerne lægger administration for had. Stop den letkøbte djøfiseringsretorik, siger Djøf


- Valget er endnu ikke udskrevet, men politikerne jagter allerede nu populistiske standpunkter, som rammer enkelte medarbejdergrupper i den offentlige sektor. Det fremmer ikke en nødvendig dialog om, hvordan vi udvikler og effektiviserer den offentlige sektor, siger Djøfs formand Finn Borch Andersen.

De seneste dage har budt på en række forslag, der vender op og ned på den offentlige sektor og indleder en klapjagt på højtuddannede, hvor især djøferne står for skud. Og før sommerferien besluttede regeringen at finansiere fradraget for håndværkerhjælp og hjemmeservice ved at skære 5 pct. af statens administration

- Blå blok taler om at nedlægge regionerne, selv om de ikke har gjort sig nogen konkrete ideer om, hvordan sygehussektoren og de tværgående regionale planlægningsopgaver i stedet skal styres. Og SF foreslår nu – støttet af Socialdemokraterne – at fyre 4.000 akademikere, chefer og administrativt personale i kommunerne. Det tyder desværre på manglende respekt og anerkendelse for de opgaver, højtuddannede løser i kommunerne og deres betydning for borgerservicen, siger Finn Borch Andersen, der ikke er bleg for at bruge udtrykket rendyrket populisme om begge forslag.

- Hvis man afskediger 4.000 djøfere og andre højtuddannede i kommunerne er konsekvensen, at borgerne får væsentlig dårlige service. Det vil svække borgernes retssikkerhed og forringe kommunernes muligheder for at udvikle deres service. Det er korrekt, at der er blevet ansat flere akademikere i kommunerne - men det skyldes at opgaverne er blevet mere komplicerede og nye opgaver efter kommunalreformen. Politikerne skylder at fortælle, hvilke opgaver der ikke fremover skal løses, hvis de vil gennemføre massive afskedigelser.

- Tiden er kommet til at sætte en stopper for den letkøbte djøfiserings-retorik, og i stedet tage fat om ondets rod: Den alt for detaljerede lovgivning fra politikerne på Christiansborg med krav om dokumentation, styring, indberetning osv. Det er den slags opgaver, der stjæler alt for megen tid fra den enkelte medarbejder i dagligdagen.

- Djøf har længe talt for en afbureaukratisering af den offentlige sektor, men den diskussion bliver afsporet, hvis man starter med at udpege enkelte faggrupper som problemet i stedet for den lovgivning fra Christiansborg, der ligger til grund, tilføjer Finn Borch Andersen.

Fakta

Djøf har mindre end 6.000 medlemmer i kommunerne, hvoraf 1/4 er chefer. I alt er der ansat 15.000 akademikere og 3.200 chefer i kommunerne, som udgør 4,3 pct. af det samlede antal medarbejdere i kommunerne.

Tid til action


Af Anonym | 10-08-2011 14:35:33

Er vi ikke lidt for pæne i DJØF nogle gange med vores læserbreve og pressemeddelelser? Måske var det på tide at man lader sig inspirere af resten af fagbevægelsen og kigger på happenings og demonstrationer, hvor vi kan få vores budskab igennem på en måde, der bryder med fordommene om de kolde hænder. Ellers er det jo en selvopfyldende profeti, når vi kun kan udtrykke protester på bureaukratmåden...

Skriv et svarSkriv et svar

0

Tak for opbakningen


Af Lene Knüppel | 10-08-2011 15:16:05

Tak for at DJØF melder klart og tydeligt ud og bakker op om sine medlemmer og deres indsats i den offentlige forvaltning.

Skriv et svarSkriv et svar

0

Djøficering/af-ditto??


Af Hasse Gårde-Askmose | 10-08-2011 19:30:43

Det er efterhånden svært at undgå det rædselsfulde ord "Djøficering".
Er det efterhånden ikke omkring 35 forskellige uddannelser og eller grupper, der er medlemmer af DJØF??.
Det er altså svært at komme uden om, at en eller anden djøffer sidder i en eller anden stilling i en eller anden organisation,forvaltning eller anden forvaltning af en eller anden art.
Og derfor også svært at komme med en eller anden udmelding, der dækker ALLE.

Lad dog tågehornet Søvndal "sige", hvad han vil. Han er og bliver en form for tågehorn fra gamle dage.

Den eneste og væsentlige forskel mellem Søvndal og et tågehorn er, at hvis det er et rigtigt tågehorn, så kender "man" ikke størrelsen på det afsendende fartøj.
Det gør "man", når der er tale om tågehornet Søvndal: Det er Søvndal.

Skriv et svarSkriv et svar

1

Tak for hurtig reaktion


Af Anonym | 11-08-2011 11:52:34

Tak til DJØF for hurtig og konsekvent reaktion. Når snart sagt alle politiske partier lægger administrationen for had i deres retorik er der brug for en klar og høj røst. Den synes jeg bestem man denne gang har kunne høre. Også fin pressedækning af DJØF's synspunkt i sagen. Meget gerne mere af samme slags.

Skriv et svarSkriv et svar

0

Opbakning og handling


Af Payman K. Afaghi | 11-08-2011 16:06:53

Det er meget imponerende at, i disse svær tider er DJØF altid parat til at vise foreningens holdninger til det politiske system.

Jeg er også enig med min kollega at nogle gange bør man vise sin fysisk til stedeværelse, nemlig lovlige demonstrationer:-)

Til min gode SF'er, S'er mv. vil jeg anbefale, at de skal allerede tænke på en strukturændring af Jobcenterne, lovændringer i.f.t. beskæftigelsesindsatsen. Regeringens nuværende aparat er så inkompetente, ineffektive og uhensigtsmæssige, at netop DJØF'erne med deres kompetencer kan bedre varetage aktiviteterne. Så Villy kan varme DJØF'ernes hændre dér!:-)

Skriv et svarSkriv et svar

0

Kommentér denne side Retningslinjer for brug af kommentarer

Vis ikke mit navn ved denne kommentar (dit navn vil altid være synligt for Djøf).

Din emailadresse vil ikke blive vist offentligt.


Spam-kontrol

Dette spørgsmål forhindrer spam i kommentarfeltet. Spam-robotter kan nemlig ikke regne, så de kan stoppes med let matematik.

Send mig en mail når der er nye kommentarer på siden.

Kommentér

 

Kontakt Djøf


33 95 97 00

  • Send en mail
  • Ring mig op