Pensionsloft svækker lysten til pensionsopsparing

31.08.2011

S/SF forslaget om et pensionsloft på 100.000 kr. får konsekvenser for opsparingen.


Højtlønnede danskere vil droppe store dele af deres pensionsopsparing, hvis S og SF gennemfører deres plan om et fradragsloft på 100.000 kr. Det viser en undersøgelse blandt knap 600 af Djøfs medlemmer.

- Man begrænser folks mulighed for at forsørge sig selv som ældre, og de penge, som pensionsselskaberne ellers ville pumpe ud i erhvervslivet, bliver begrænset til fordel for amatører, der så selv skal finde ud af, om de skal sætte pengene i schweizerfrac eller guld eller en A.P. Møller aktie, siger Allan Luplau, formand for Djøf Privat til Børsen d. 31.8.2011.

Undersøgelsen viser, at 77 pct. af de adspurgte mener, at et 100.000 kroners loft over alle former for pensionsopsparing vil svække incitamentet til at spare op til pension, og 72 pct. er enige i, at et sådant loft vil reducere deres indbetaler til pensionsformål. I stedet vil pengene blive brugt på alternative former for investering som aktier og ejendomme eller bare forbrug.

- Forslaget illustrerer desværre en kedelig politisk tendens, hvor man er tilbøjelig til at se på kortsigtede løsninger, der i stedet skaber langsigtede problemer. Vi så det også med tilbagetrækningsreformen, der indeholder en skærpelse af modregningen for pension i efterlønnen. Modregningen er hårdest for pensionsordninger knyttet til ansættelsesforhold. Nu skal der modregnes hele 64 pct. Afsenderne er de samme politikere, der siger, at det er ansvarligt at spare op til sin pension, siger Allan Luplau.

- De talrige angreb på pensionsopsparingen – endda den, der har været et adelsmærke for opbygningen af arbejdsmarkedspensionerne – undergraver samfundets evne til at finansiere pensionsforpligtelser. Her har Danmark takket været tidligere tiders fremsynede politikere og faglige ledere ellers været i en fornem førerposition, siger Allan Luplau, der undrer sig over de politiske angreb på saglig pensionsopsparing.

- Et loft over pensionsindbetalingerne svækker også ønskerne om at aktivere lønmodtagernes pensionsopsparing som risikovillig kapital ved investeringer i ny vækst og udvikling i Danmark, slutter Allan Luplau.

Den foreslåede udvidelse af pensionsloftet vil generelt svække incitamentet til pensionsopsparing

 

Procent

Helt enig

43,4

Overvejende enig

34,3

Hverken enig eller uenig

10,4

Overvejende uenig

7,4

Helt uenig

4,5

I alt

100,0

Hvis pensionsloftet udvides, vil jeg overveje at flytte midler fra pensionsopsparing til øget afvikling af gæld - hvis muligt

 

Procent

Helt enig

27,7

Overvejende enig

37,5

Hverken enig eller uenig

10,9

Overvejende uenig

5,7

Helt uenig

4,2

Ved ikke/ikke relevant

14,1

I alt

100,0

Hvis pensionsloftet udvides, vil jeg overveje at flytte midler fra pensionsopsparing til øget forbrug - hvis muligt

 

Procent

Helt enig

8,2

Overvejende enig

18,8

Hverken enig eller uenig

18,0

Overvejende uenig

28,0

Helt uenig

27,0

I alt

100,0

Hvis pensionsloftet udvides, vil jeg overveje andre muligheder for at spare op til pension, fx aktier eller fast ejendom

 

Procent

Helt enig

37,2

Overvejende enig

42,0

Hverken enig eller uenig

11,9

Overvejende uenig

5,8

Helt uenig

3,0

I alt

100,0

Et pensionsloft vil reducere min samlede indbetaling til målrettede pensionsformål

 

Procent

Helt enig

40,6

Overvejende enig

31,7

Hverken enig eller uenig

15,2

Overvejende uenig

6,8

Helt uenig

5,8

I alt

100,0

593 djøfere har deltaget i undersøgelsen, der blev gennemført i juni 2011.

Kommentér denne side Retningslinjer for brug af kommentarer

Vis ikke mit navn ved denne kommentar (dit navn vil altid være synligt for Djøf).

Din emailadresse vil ikke blive vist offentligt.


Spam-kontrol

Dette spørgsmål forhindrer spam i kommentarfeltet. Spam-robotter kan nemlig ikke regne, så de kan stoppes med let matematik.

Send mig en mail når der er nye kommentarer på siden.

Kommentér

 

Kontakt Djøf


33 95 97 00

  • Send en mail
  • Ring mig op