Finanslov Ufokuserede nedskæringer siger Djøf

Elendig timing at skære 5 pct. af statens administrationsudgifter. Det skaber øget stress og nedslidning.


- Det er positivt, at SRSF-regeringen har rullet en række af den gamle regerings perspektivløse spareforslag tilbage. Det gælder eksempelvis nedskæringerne på forskningsområdet og forebyggelsesfonden, der var stillet i udsigt at skulle skære ned på indsatsen for at forebygge psykisk nedslidning. Men det undrer, at man så fortsætter den gamle regerings planer om at skære 1 milliard - 5 pct. - af de administrative udgifter i staten. Det vil tvinge de tilbageværende medarbejdere til at løbe endnu hurtigere med risiko for stress og nedslidning - og sender mange ud i arbejdsløshed, siger Lars Qvistgaard, formand for Djøfs Overenskomstforening. 

- Timingen forekommer elendig, når regeringen samtidig taler om at styrke beskæftigelsen. I Djøf har vi intet imod effektiviseringer. Men vi savner at få at vide, hvilke opgaver de offentlige myndigheder fremover ikke skal løfte, når man blot kører hen over budgetterne med en grønthøster uden at se på indholdet af opgaverne. Det vil være ærlig snak at melde ud, hvilke opgaver, ministerier og styrelser fremover ikke skal løse for borgere, virksomheder og det politiske system. Ellers vil konsekvensen være længere sagsbehandlingstider og dårligere service. Den tidligere regering kaldte nedskæringsrunden "fokuseret administration". Den betegnelse bruger den nye regering ikke. Den forholder sig slet ikke til problemstillingen, siger Lars Qvistgaard.

Kommentér denne side Retningslinjer for brug af kommentarer

Vis ikke mit navn ved denne kommentar (dit navn vil altid være synligt for Djøf).

Din emailadresse vil ikke blive vist offentligt.


Spam-kontrol

Dette spørgsmål forhindrer spam i kommentarfeltet. Spam-robotter kan nemlig ikke regne, så de kan stoppes med let matematik.

Send mig en mail når der er nye kommentarer på siden.

Kommentér

 

Kontakt Djøf


33 95 97 00

  • Send en mail
  • Ring mig op