Ledigheden i marts 2012

13.04.2012

Djøfernes ledighed er stadig stabil høj i marts måned


I marts måned 2012 er 2.989 djøfere berørt af ledighed. Tallet er stort set identisk med februar måneds.

Sammenlignet med marts måned sidste år er ledigheden steget med 555 djøfere svarende til 22,8 procent.

Der er 1.402 ledige dimittender i marts 2012. Sammenlignet med marts sidste år er dimittendledigheden vokset med 260 svarende til 22,7 procent.

Kandidater inden for det seneste år har en ledighedsprocent på 39,4 i marts måned 2012. I februar var procenten 34,2. Tallet vokser desværre hele tiden og viser, at det ikke er blevet nemmere for de nyuddannede at trænge ind på arbejdsmarkedet. Mønstret er det samme som set længe: Procentuelt har forvaltningsuddannelserne den højeste ledighed med omkring 50-55 procent. Lavest ledighed er der blandt jurister og økonomer med omkring 20-35 procents ledighed.

Region Hovedstaden har de fleste ledige med nu 1.889 ledighedsberørte, som svarer til en ledighedsprocent på 6,7. Det er dog fortsat region Nordjylland, der har den højeste ledighedsprocent på 10,4. Den laveste ledighedsprocent finder vi fortsat i Region Sjælland med 4,7. Sammenlignet med samme måned sidste år er ledigheden vokset mest i region Syddanmark (1,6 %), region Midtjylland (1,5 %) og region Hovedstaden (1,1 %), mens ledigheden er faldet 0,3 % i den hårdt ramte region Nordjylland).

Djøfernes bruttoledighedsprocent for alle ledighedsberørte er 6,6.

 

Kontakt Djøf


33 95 97 00

  • Send en mail
  • Ring mig op