Forfatter

Bodil Gavnholt

Stilling: Chefkonsulent

Stoppede i Djøf 28. februar 2013

Scient.pol fra Århus - nu chefkonsulent i Djøfs Rådgivningscenter med erfaring fra internationalt arbejde, NGO'er, FN, projektledelse i DSB og faglige organisationer, hvor rådgivning og coaching er det vigtigste.

Her vil jeg blogge om: jobsøgning i krisetider, konflikter, relationer og trivsel på jobbet, stress, og hvordan du sætter fokus på din egen udvikling. Forhåbentlig vil du medvirke til en livlig debat.

Se alle indlæg af denne forfatter


 

Blogger

17.12.2012

Nytårsfortsæt - Sæt dig et mål for jobbet

Hvordan skal dit job og karriere udvikle sig i 2013? Stil dig selv mindst fire spørgsmål.

15.11.2012

Fremmer det karrieren at arbejde hjemmefra?

Distancearbejde er muligt - men er det nu også en god idé?

01.11.2012

Ny chef - nyt job

Når der kommer en ny chef, kan det betyde store ændringer for dit job og din tilfredshed. Her er tre spørgsmål, som du med fordel kan stille dig selv.

04.10.2012

Det sexede møde

Hvordan taler vi om stress og psykisk arbejdsmiljø? Betyder sproget noget? Idéer til forebyggelse og velbesøgte klub-møder.

11.09.2012

Er kvinder mere stressede end mænd ?

Djøf taler oftere om stress og dårligt psykisk arbejdsmiljø med vores kvindelige medlemmer. Hvad mon det skyldes?

15.08.2012

Ferien fixer ikke alt

Stress-symptomerne forsvinder måske i ferien, men dukker hurtigt op igen, hvis du vender tilbage til status quo.

02.07.2012

Konservativ rekruttering ?

I krisetider ser vi en tendens til at virksomheder rekrutterer kandidater, der kommer fra præcis samme type job og branche.

27.06.2012

Er du til stede - eller hvad ?

Har vi overhovedet lyst til at koble helt fra arbejdslivet, når vi holder ferie? Tager du selv et bevidst valg, og hvordan håndterer du at være on-line?

08.06.2012

Hvorfor får vi stress ?

Djøf og andre fagforeninger får et stigende antal henvendelser fra medlemmer, der klager over stress

31.05.2012

Hvad vil du med MUS?

Hvordan du forbereder, gennemfører og følger op på den årlige MUS.

21.05.2012

Undgår du også familiefester ?

Hvordan man tackler sociale arrangementer og ledighed

10.05.2012

Hvordan skaber man sit eget job?

En arbejdsgiver råd til, hvordan man skaber sit eget job i en mindre privat virksomhed.

02.05.2012

Min chef forstår mig ikke....!

Hvordan jeg kommunikerer, tager den svære samtale, uden at optrappe en konflikt med min chef