Multimedieskatten

Af: Lars Qvistgaard

Hvad gør en TR?


Multimedieskatten er vedtaget af Folketinget. Den træder i kraft den 1. januar 2010.

Loven indebærer en indførelse af en ny og ensartet multimediebeskatning, hvorefter personer, der får stillet computer, telefon eller internet til rådighed for privat benyttelse, skal medregne 3.000 kr. årligt til indkomsten. Skatten er personlig.

Det betyder at er man flere i en husstand med arbejdsgiverbetalte arbejdsredskaber, skal hver især betale skat af dem.

Djøfs holdning er, at man skal kræve, at arbejdsgiveren betaler det beløb, der udligner skattebetalingen.

Principielt bør der arbejdes for en fuldstændig udligning for den enkelte, og det er værd at drøfte, om der kan laves en samlet aftale på den enkelte arbejdsplads.

Det kan eventuelt forventes, at ledelserne arbejder med den målsætning at bruge så få midler på spørgsmålet som overhovedet muligt. Det vil sige helst ingen kompensation overhovedet, dernæst kun delvis kompensation og endelig delvis kompensation betalt af lønpuljer.

Lovforslagets bemærkninger påregner, at de private arbejdsgivere vil komme til at betale en vis kompensation, men det er ikke påregnet i staten.

Det er naturligvis ikke en acceptabel løsning i Djøfs øjne, hvorfor opgaven for tillidsrepræsentanter og klubber vil være at komme i dialog med ledelserne så tidligt så muligt, så der kan opnås de mest optimale løsninger for Djøf medlemmerne.

Der er i den forbindelse ingen pligt til at beholde det multimediemateriel, der er stillet til rådighed. For de fleste bør arbejdsredskaberne derfor kunne leveres tilbage uden at det får nogen omkostninger for den enkelte.

Djøfs sekretariat vil stå til rådighed for rådgivning af tillidsrepræsentanterne.

Det er vigtigt, at tillidsrepræsentanterne sigter på fælles løsninger på den enkelte arbejdsplads, så de enkelte medarbejdere ikke bliver spillet ud imod hinanden.

Hold øje med vores nyhedsmails og hjemmeside, hvor vi løbende vil opdatere vores viden og holdning til emnet.

Du kan også altid ringe ind og få sparring om emnet på telefon 33 95 97 00, ligesom vi fortsat politisk vil ”forfølge” emnet.

For at kunne følge udviklingen omkring kompensationen for multimedieskatten må du meget gerne orientere os, hvis du indgår aftaler på din arbejdsplads.

 

Kontakt Djøf


33 95 97 00

  • Send en mail
  • Ring mig op