Løn fylder mest
Djøfs tillidsrepræsentanter løfter mange forskellige opgaver på de enkelte arbejdspladser. Og de løfter dem utroligt godt.
I forbindelse med en revidering af Djøfs TRuddannelse har Djøf blandt andet spurgt tillidsrepræsentanterne hvor godt klædt på de føler sig i forhold til de opgaver, som de skal løse.
Undersøgelsen har – ikke overraskende – vist, at lønforhandling, forhandling af andre forhold samt lønsystemerne er det, som fylder mest i TRernes hverdag.
For alle tre områder har undersøgelsen vist, at mere end 90 pct. af TRerne føler sig godt klædt på til at varetage deres opgaver.
Undersøgelsen viser også, at det er netop forhandlingssituationen – og ikke mindst på lønforhandlingerne – der virkelig fylder meget for TRerne.
Det er dem, som tager tid, som kan give konflikter med ledelsen og som kollegaerne i klubben er mest opmærksomme på.
Djøfs TRuddannelsen matcher også dette behov. I 2010 har TRuddannelsen udbudt 96 kursuspladser om lønsystemernes opbygning, 144 kursuspladser i basisforhandlingskompetencer og 48 kursuspladser under Djøfs omfattende Djøf Forhandleruddannelse++.
Hjælp - der kommer strukturændringer
2010 har sat scenen for flere større eller mindre strukturændringer på en række offentlige arbejdspladser.
Den økonomiske situation har betydet, at der har været tænkt i omlægninger og nedskæringer, som har berørt rigtigt manges arbejde. Og det ser ud til, at der også i den kommende tid vil blive varslet væsentlige ændringer og justeringer af ressourcer.
Omstruktureringer er blevet djøfernes fortsatte virkelighed. Det stiller nye krav til TRerne. De skal kunne matche ledelsen, når budgetterne skal drøftes, og der skal tales om tilpasninger mellem opgaver og ressourcer.
De skal kunne tage hånd om de kollegaer, som forflyttes eller afskediges. Og de skal kunne hjælpe dem, som føler sig pressede og stressede, får længere daglig transport tid eller andre forhold, som rammer hårdt.
Djøfs TRuddannelse er i løbet 2010 blevet justeret og tilpasset til også at kunne matche disse fortsatte ændringer på arbejdspladserne med reviderede tilbud i forandringsforståelse.
Fra 2011 bliver Djøfs grundlæggende TRkursus "Rammer og Indhold" skærpet yderligere og under den nyt titel "Regelkompasset" bliver der sat yderligere fokus på de rammer, som TRerne agerer indenfor.
Nye djøfere = Et stærkere Djøf
Djøfklubben skal være et naturligt samlingssted for djøferne på de offentlige arbejdspladser. Som djøfer skal Djøfklubben kunne fungere som både et fagligt og socialt netværk, som man kan trække på, når der er behov for det.
I foråret 2010 har Djøfs konsulenter med Djøfdirekte været i direkte kontakt med medlemmerne på 56 arbejdspladser i staten, regionerne og kommunerne.
Det er med til at styrke båndet mellem medlemmerne og Djøf. Og det er med til at styrke det faglige sammenhold lokalt i klubben og sætte nye emner på dagsordenen.
Et stærkere Djøf er også et politisk aktivt Djøf, derfor kommer bestyrelse også meget gerne ud på klubmøder og drøfter aktuelle emner. Og i det kommende år stiller bestyrelsen naturligvis op, hvis Djøfklubben ønsker at høre om OK11.
Alle der kan være medlem af Djøf er velkomne i Djøf – og dermed også i den lokale Djøfklub på arbejdspladserne. Det gælder for dem, som i dag står uden for en faglig organisation.
Men det gælder også for dem, der som led i aftalerne mellem organisationerne om frit organisationsvalg føler en større tilknytning til Djøf.
Aktiviteter for alle - hele tiden
Med Djøfs e-læringskurser har TRerne mulighed for at få viden og inspiration når som helst de har brug for det. E-læringskurserne er online på Djøfs hjemmeside hele tiden. De kan tages når som helst. Og TRerne kan vende tilbage til dem, når de pludselig står overfor et aktuelt problem.
Djøf har i dag e-læringskurser i "Lønforhandling" og i "Den Vanskelige Samtale".
Djøfs tillidsrepræsentantuddannelse havde i 2010 8 forskellige kursustilbud som alt i alt dækkede 581 kursuspladser eller 1531 kursusdage.