Formanden takker af
Den 28-årige stud.scient.pol. ser tre vigtige fremtidige udfordringer for Djøf StudSamf: 'Vi skal være bedre til at udveksle erfaringer , når der sker noget godt et sted - for eksempel et foredrag om kompetenceudvikling. Vi skal blive endnu bedre til at sætte de studerendes behov på dagsordenen - også gerne i medierne. Og så er tiden moden til, at Djøf også begynder at tilbyde de studerende individuel rådgivning om for eksempel CV-skrivning og jobansøgning.' Dermed er bolden spillet videre.
For Markus personligt er næste udfordring enten selv at finde en af de praktikpladser, han de sidste år har diskuteret så meget - eller også en sidste omgang faglig fordybelse inden studiet helt er forbi.
Opnåede resultater
Hvad kan han så se tilbage på af resultater? 'Det at vi har fået sat uddannelsespolitik på dagsordenen i Djøf, og at Djøf i fremtiden bliver en væsentlig spiller på det område, er væsentligt. Man skulle tro, det var en naturlig ting i Djøf, fordi det hænger sammen med at skabe de bedst mulige vilkår for at få job. Men det har stort set kun været os og de universitetsansatte, der har villet diskutere uddannelsespolitik, hvor de andre i Djøf har været mere tilbageholdende,' fremhæver Markus som sin vigtigste bedrift som formand.
Af de mere håndgribelige ting, nævner han nyskabelser som Djøf StudSamfs kurser i blandt andet studieteknik og retorik, der giver alle medlemmer mulighed for et kompetenceløft, de ikke finder på universiteterne.
Kunne du selv tænke dig at snuse lidt til at være aktiv i Djøf StudSamf, finder du dine lokale kontaktpersoner på www.djoef.dk/studerende.
Valgresultat
Årets valg af delegerede til Djøf StudSamfs repræsentantskab er netop sluttet. Resultatet offentliggøres mandag den 14. marts på www.djoef.dk. Repræsentantskabet afholdes 8. - 10. april og handler blandt andet om ledelse og udvikling samt valg af ny formand.
Arbejd for Djøf
Djøf StudSamf ansætter i løbet af foråret 14 nye studentermedhjælpere i hele landet, kaldet kommunikatører. De kommer til at arbejde selvstændigt med at synliggøre Djøf StudSamf på dit uddannelsessted og at planlægge og afholde fagligt relevante arrangementer. Kommunikatørerne vil have flair for formidling og se en udfordring i at organisere erhvervsrettede aktiviteter, der letter overgangen fra studielivet til arbejdsmarkedet.
Forskningens døgn
Forskere over alt - i supermarkeder, indkøbscentre og på caféer. Det er målet for Forskningens Døgn, der afvikles den 12. maj og skal vende tilbage årligt for at fremme interessen for videnskab. Læs mere på Forskningens døgn, se relateret link øverst til højre.
Nye uddannelser
To nye kandidatgrader i læring og forandringsprocesser samt socialt arbejde ser dagens lys på Aalborg Universitet efter sommer. Find alle årets nye uddannelser på ug.dk "Nyheder", se relateret link øverst til højre.
Nyt blad
Bladet du sidder med her i hånden har efterhånden set cirka sådan ud i fem år. Men det bliver ikke ved med. Vi er ved at forny os og forventer snart at kunne præsentere et både flottere og mere interessant blad. Skriv gerne input til til os på linket øverst til højre
Ret fra alle vinkler
I en temasektion om retsanskuelser i tidsskriftet Semikolon bliver der sat fokus på jura fra en bred vifte af samfundsvidenskabelige og humanistiske perspektiver. Det er gratis og kan downloades fra Semikolon på link øverst til højre.