DJØF



Sti fra forsiden


Hjælpe-værktøj

Bogmærk og Del

22.01.2010

Djøfere støtter Haiti

22.01.2010. DJØF støtter Dansk og Internationalt Røde Kors'arbejde for de nødlidende i Haiti og laver en indsamling blandt djøferne. Pengene går til katastrofehjælp i forbindelse med de massive ødelæggelser samt den indledende genopbygning.


- Jordskælvet på Haiti har lagt et helt samfund i ruiner og behovet for hjælp er enormt. Her har hele det internationale samfund et stort ansvar. Både for at yde omgående katastrofehjælp til de overlevende. Og på lidt længere sigte at bistå med at opbygge landet og de civile strukturer.

DJØF har valgt at støtte Dansk og Internationalt Røde Kors' / Røde Halvmånes arbejde for de nødlidende i Haiti med en indsamling blandt djøferne. Jeg håber, at mange vil give et bidrag, siger Finn Borch Andersen, formand for DJØF.

DJØF har endvidere valgt at donere en krone per medlem - 70.000 kroner, til Danmarks-indsamlingen den 30. januar 2010.

De indsamlede midler går til den umiddelbare katastrofehjælp med at sikre den overlevende befolkning mad, rent vand, et tag over hovedet, hospitalshjælp og psykosocial hjælp til at bearbejde de voldsomme oplevelser.

Næste fase er den enorme opgave med at genopbygge Haiti.

Røde Kors indsats bygger primært på frivillig indsats i Haiti. Tusinder af frivillige i Haitisk Røde Kors har arbejdet i døgndrift i den første uge på at redde overlevende og døde ud af ruinerne. Senere har de udelt vand, mad, udstyr mv. Og det er også dem Røde Kors arbejder sammen med i den følgende fase for senere at genopbygge et nogenlunde fungerende civilsamfund i månederne efter katastrofen. Udfordringen bliver at opbygge semipermanente samfund, hvor folk har et midlertidigt tag over hovedet og som kan organisere de mest basale behov.

Dansk Røde Kors vil være med i denne næste fase, som vi regner med tager omkring et år. Den senere permanente samfundsopbygning vil være en opgave for FN og bl.a. Amerikansk Røde Kors, som er specialister i området. FN tager sig af regeringsapperatet og statsbyggelsen, mens Røde Kors også her støtter civilsamfundet.